PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaświadczenia z ZUS przez Internet

  • PAP    11 maja 2011 - 17:28
Zaświadczenia z ZUS przez Internet

W przyszłym roku klienci ZUS będą mogli otrzymać przez internet zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami.
Taką informację przekazał w Sejmie prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych omawiał w środę na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny strategię przekształceń ZUS. - Mamy ambicję zostać nowocześnie zarządzaną instytucją publiczną, która świadczy usługi na rzecz obywateli - powiedział.

Zaznaczył, że zakład rozwija m.in. systemy informatyczne, ponieważ chce być elektronicznym ZUS-em. Derdziuk przypomniał, że już dziś każdy klient ubezpieczyciela może od ręki dostać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, tymczasem planowane są kolejne ułatwienia. Już niedługo, w przyszłym roku będzie to przez PUE (Platforma Usług Elektronicznych) dostępne w formie elektronicznej - poinformował.

Prezes zapewnił ponadto, że zakład jest już przygotowany do zmian związanych z OFE, które weszły w życie 1 maja tego roku. Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją, składka przekazywana do OFE została zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. OFE będą otrzymywać 3,5-proc. część składki. Składki trafiające na specjalne subkonta w ZUS będą podlegać waloryzacji według średniego nominalnego wzrostu PKB z ubiegłych 5 lat (wzrost PKB plus inflacja), z zastrzeżeniem, że stopa waloryzacji nie może być ujemna.

- W czerwcu wszystkie składki, które będą miały inny algorytm podziału, będą przesłane we właściwe miejsce we właściwej liczbie - powiedział Derdziuk. Dodał, że zmiany te wymagają od ZUS inwestycji. - Średnio przez dwa lata to będzie kosztowało, jak szacujemy, ok. 40 mln zł  - wskazał.

Szef zakładu ubezpieczeń poinformował ponadto, że ZUS prowadzi konta dla 14,9 mln ubezpieczonych (zarządza 23 mln kont, bowiem zbiera także składki zdrowotne), wypłaca świadczenia dla 7,4 mln osób i pobiera składki od 2,2 mln płatników, z czego 1 mln 350 tys. to samozatrudnieni.

Derdziuk powiedział, że w ubiegłym roku ZUS wypłacił zasiłki macierzyńskie za 42 mln 623 tys. dni i zasiłki chorobowe za 119 mln 327 tys. dni oraz ponad 304 tys. zasiłków pogrzebowych. Wydano także ponad 1 160 tys. mln orzeczeń o niezdolności do pracy.

Szef zakładu poinformował też, że ZUS zatrudnia 46,6 tys. osób. Zwrócił uwagę, że od 2009 r. nie wzrósł fundusz wynagrodzeń w ZUS. Wynosi on 2 mld 42 mln 130 tys. zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.