PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudują sieć szybkiego internetu

  • PAP    18 marca 2011 - 14:00
Zbudują sieć szybkiego internetu

Ponad 280 miejscowości w województwie lubuskim do końca 2013 r. zyska dostęp do internetu. Szkieletowo-dystrybucyjną sieć szybkiego internetu zbuduje Telekomunikacja Polska. Projekt dofinansuje Unia Europejska.
- Priorytetem jest rozwój gospodarczy oparty na wiedzy, a bez infrastruktury to niemożliwe - powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Zielonej Górze marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Czytaj też: Opolskie na przekór wszystkim z Internetem. Dobrze zrobili?

- Ten projekt jest innowacyjny (...). W ciągu trzech lat zbudujemy nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, z której skorzystają mieszkańcy oraz lokalne firmy i instytucje - dodał wiceprezes ds. operacyjnych Grupy TP Piotr Muszyński.

Projekt "Szerokopasmowe Lubuskie" zlikwiduje tzw. białe plamy internetowe w regionie. Powstanie ponad 1300 km sieci światłowodowej, a ponad 50 tys. Lubuszan zyska dostęp do internetu w prędkości, co najmniej 6Mbit/s. Pozwoli to na korzystanie z usług m.in. IPTV czy wideo na życzenie.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 150 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego sięga ponad 52 mln zł. Pozostałe koszty z własnych środków pokryje Telekomunikacja Polska.

Sieć gwarantuje otwarty dostęp dla innych operatorów. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła zbudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.