PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra: Wodociągi inwestują w system GIS

  • wnp.pl    28 maja 2015 - 10:31
Zielona Góra: Wodociągi inwestują w system GIS

(fot. PTWP)

Głównym celem wdrożenia systemu informacji przestrzennej (GIS) jest zwiększenie jakości zarządzania siecią wodociągowo kanalizacyjną oraz poprawa dostępu do e-usług oferowanych przez ZWiK dla obywateli i podmiotów gospodarczych.
Konsorcjum firm: MCX Telecom oraz GIS-Logic zrealizują projekt „Budowa systemu informacji przestrzennej (GIS) w spółce Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja (ZWiK)” za ponad milion złotych brutto.

Według zamawiającego wdrożenie ma przynieść korzyści personelowi i zarządowi ZWiK, mieszkańcom Zielonej Góry, przedsiębiorstwom i inwestorom oraz instytucjom publicznym, a także służbom ratowniczym i kryzysowym.

Wodociągi online

Mieszkańcy będą mogli z domu uzyskać informacje o planowanych remontach oraz awariach, a także samodzielnie zgłaszać zauważone nieprawidłowości np. kradzież wody, niewłaściwe działanie sieci. Będą mogli samodzielnie podawać odczyt wodomierza. System pozwoli sprawdzić możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej i złożyć elektronicznie wniosek o wydanie warunków technicznych przyłącza.

Udostępnienie mapy zawierającej dane na temat lokalizacji, przebiegu, parametrów sieci pomoże podmiotom gospodarczym szybko określić ryzyko planowanej inwestycji. Do tej pory dostęp do danych był utrudniony i wiązał się z osobistą wizytą w Urzędzie Miasta Zielona Góra lub w spółce ZWiK. Z wdrożenia inwestycji skorzystają firmy geodezyjne oraz przedsiębiorstwa budowlane, które na bieżąco podczas prac ziemnych będą mogły monitorować położenie sieci w celu uniknięcie kolizji z rurociągami.

Oferty w przetargu złożyły spółki Intergraph Polska, GeoTechnologies i MCX Telecom w konsorcjum z GIS-Logic. Ta ostatnia firma zrealizuje zamówienie za 935 tys. zł netto (ponad 1 150 tys. zł brutto).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.