PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w Urzędach Stanu Cywilnego obciążą budżety gmin

  • pt    6 sierpnia 2014 - 14:34
Zmiany w Urzędach Stanu Cywilnego obciążą budżety gmin

Program Źródło posiada bardzo ograniczone możliwości wspomagania pracy użytkownika oraz kontrolowania poprawności wprowadzanych danych – ostrzegają samorządowcy.
Nikt na chwilę obecną nie przeprowadził badań jak proces migracji wpłynie na sprawność funkcjonowania USC i czy (co jest bardzo prawdopodobne) nie spowoduje to paraliżu organizacyjnego USC – pisze Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych o konsekwencjach zmian jaki pociągnie za sobą wprowadzenie w życie rządowego projektu ustawy o aktach stanu cywilnego i wdrożenia bazy usług stanu cywilnego.

Czytaj też: Bez tego aplikacja Źródło nie zadziała

Zdaniem OPOS-u zatrudnienie w USC jest zbyt małe do ilości wykonywanych czynności. W celu utrzymania sprawnego funkcjonowania USC może być konieczne zwiększenie zatrudnienia.

Związane z tym koszty ponownie obciążą budżety gmin (płace, wyposażenie stanowiska pracy, itp.). W wielu przypadkach, pomimo możliwości zwiększenia zatrudnienia, gminy nie mają możliwości pozyskania dodatkowej powierzchni lokalowej – podkreśla OPOS.

Czytaj: Kujawsko-pomorskie urzędy wkrótce w sieci

Kolejną kwestią, która budzi poważne wątpliwości, są zbyt rozbudowane i dublujące się procedury rejestracji zdarzeń z zakresu stanu cywilnego. Informatyzacja czynności wykonywanych w USC spowalniana będzie każdorazowym dokumentowaniem przebiegu sprawy w postaci papierowego
protokołu, który zawierał będzie identyczne dane jak w systemie informatycznym.

Zdaniem OPOS-u w wielu przypadkach brak jest celowego uzasadnienia potrzeby sporządzenia protokołu.

Zdaniem samorządowców także dedykowany przez MSW program ŹRÓDŁO (opracowywany przez Centralny Ośrodek Informatyki - COI) posiada bardzo ograniczone możliwości wspomagania pracy użytkownika oraz kontrolowania poprawności wprowadzanych danych. Ponadto, stopień zaawansowania prac programistycznych jest na bardzo niskim poziomie.

Jak pisze OPOS: obawy budzi także fakt całkowitego oparcia rejestracji stanu cywilnego na systemie teleinformatycznym. Nie wynika to z rutyny, czy przywiązania do papierowej wersji akt stanu cywilnego, ale wywołane jest obawą o niezawodność tego systemu. Jest to tylko system elektronicznej rejestracji, który jak każdy system ma luki i podlega awaryjności.

Całe stanowisko Tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.