PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w ZUS: Zakład przekaże niektóre swoje usługi innym instutucjom

  • PAP/AT    3 lutego 2017 - 06:40
Zmiany w ZUS: Zakład przekaże niektóre swoje usługi innym instutucjom
ZUS jest gotowy powierzyć innym instytucjom realizację niektórych swoich usług (fot.shutterstock)

• Zakład zmienia podejście do informatyzacji. Za trzy lata wszystkie usługi chce mieć w pełni cyfrowe.
• Chodzi o to, by na platformie ZUS można było załatwiać także inne urzędowe sprawy.
• Zakład jest też gotowy powierzyć innym instytucjom realizację niektórych swoich usług.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje największym budżetem na IT w sektorze publicznym. Dlatego firmy informatyczne uważnie przyglądają się temu, co dzieje się w ZUS. Ubiegły rok upłynął pod znakiem zmian. Nowy zarząd, na czele którego stoi prof. Gertruda Uścińska, zastopował większość dużych zamówień IT, by dokonać przeglądu i zastanowić się, jak lepiej poukładać informatyczne klocki. Plan zmian je gotowy - informuje "Puls Biznesu".

ZUS chce kupować mądrzej, najpierw starając się wykorzystać własne zasoby ludzkie i infrastrukturalne. Jeśli czegoś nie zdoła zrobić, pójdzie na rynek IT. Będzie też szukał synergii z zasobami informatycznymi, którymi już dysponuje państwo. To rozwiązanie od ponad roku stara się zaszczepić w administracji centralnej Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Czytaj też: ZUS i Urząd Skarbowy będą współpracować. Koniec m.in. z rozliczaniem się za granicą

Chodzi o to, by na platformie ZUS można było załatwiać także inne urzędowe sprawy, np. złożyć wniosek o dowód rejestracyjny. Zakład jest też gotowy powierzyć innym instytucjom realizację niektórych swoich usług.

"Wszystko, co robimy, ma doprowadzić do tego, by za dwa, trzy lata wszystkie usługi ZUS były dostępne w pełni cyfrowo i żeby można było z nich skorzystać z każdego miejsca i na każdym urządzeniu" - mówi wiceprezes. Jak podaje gazeta, zakład dąży do standardu e-obsługi klientów oferowanego obecnie przez banki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.