PARTNER PORTALU
  • BGK

Znamy najlepsze wiejskie strony internetowe

  • bad    29 października 2015 - 18:29
Znamy najlepsze wiejskie strony internetowe

Laureaci konkursu na najlepszą wiejską stronę internetową. Fot. mat. prasowe

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów ogłosiło już po raz trzeci ogólnopolski konkurs na najlepszą wiejską stronę internetową „Sołectwa@ w sieci”. Inicjatywa ta ma na celu zwalczanie wykluczenia cyfrowego na wsi poprzez promocję dobrych praktyk.
Zgodnie z badaniami na wsi nieco ok. 60% gospodarstw domowych ma dostęp do internetu. W dobie szeroko rozumianej cyfryzacji życia codziennego i publicznego, coraz więcej sołectw dostrzega możliwości jakie daje im internet. Lokalne społeczności tworzą strony internetowe, rzadko kanały YouTube, a jeszcze rzadziej prowadzą blogi i newslettery.

Samorządy rozszerzają funkcjonalności swoich stron internetowych nie tylko o e-urząd, ale także możliwość kontaktu z wójtem, czy też platformy do konsultacji społecznych. Niestety nieco ponad połowa mieszkańców polskiej wsi ma do tych rozwiązań techniczny dostęp, a jeszcze mniejszy odsetek potrafi z nich korzystać.

Idea konkursu

Aby zachęcić liderów społeczności wiejskich do aktywizacji w internecie, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów ogłosiło konkurs „SOŁECTW@ w sieci”.  Konkurs miał charakter otwarty. Mogły w nim  wziąć  udział wszystkie zainteresowane osoby, które są autorami wiejskich stron internetowych, czyli stron sołectw lub wsi. Projekty można było realizować i zgłaszać zarówno indywidualnie, jak i zespołowo.

„Celem konkursu jest przeciwstawienie się wykluczeniu cyfrowemu, które grozi szczególnie na obszarach wiejskich. Niestety sam dostęp do Internetu jest rozwiązaniem niewystarczającym, jeżeli nie pójdzie za tym zintegrowany program edukacyjny. Dlatego obok zintensyfikowanych działań zmierzających do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej potrzebne są inicjatywy poszerzające wiedzę społeczności wiejskiej w zakresie korzystania z komputera i Internetu. Takim właśnie działaniem jest konkurs „SOŁECTW@ w sieci” - mówi o idei konkursu jego pomysłodawca senator RP Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Oceny zostały przyznane przez każdego z jurorów na podstawie ich unikalnych i różnorodnych perspektyw. Oto zwycięzcy:

* I miejsce - www.janowiec.org.pl - Janowiec z województwa dolnośląskiego,

* II miejsce - www.ostrowomog.pl - Ostrowo z województwa kujawsko-pomorskiego,

* III miejsce - www.osjakowianie.pl - Osjaków z województwa łódzkiego.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.