PARTNER PORTALU
  • BGK

Znikają lubuskie internetowe „białe plamy”

  • ZWI    28 października 2011 - 12:53
Znikają lubuskie internetowe „białe plamy”

1337 km nowej sieci światłowodowej, możliwość korzystania z dostępu do internetu o prędkości co najmniejej 6Mbit/s to założenia projektu, jaki TP SA realizuje dla województaw lubuskiego.
Urząd Marszałkowski woj. lubuskiego w procedurze otwartego konkursu dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych wybrał Telekomunikacją Polską do realizacji projektu budowy sieci szybkiego internetu w woj. lubuskiem tzw. sieci szkieletowo-dystrybucyjnej. Sieć będzie wybudowana w tej części województwa, której groziło wykluczenie cyfrowe i obejmie 281 miejscowości zlokalizowanych niemal na całym obszarze województwa lubuskiego: 12 powiatach i 69 gminach.

- My w Lubuskiem spełniamy marzenia o dostepie do internetu - powiedziała Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego kiedy w grudniu 2010r. podpisywana była umowa dotycząca realizacji projektu „Szerokopasmowe Lubuskie”.

Dzięki projektowi powstanie 1337 km nowej sieci światłowodowej a to otworzy możliwość korzystania z dostępu do internetu o prędkości co najmniejej 6Mbit/s oraz z takich usług jak IPTV czy wideo na życzenie dla co najmniej 50 tys. mieszkańców.

Szerokopasmowe Lubuskie to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w tej części kraju. Inwestycja szacowana jest na około 150 mln. zł. Jedna trzecia kwoty pochodzić będzie z dofinansowania UE z Lubuskiego Regionalnego Programu Oparacyjnego. Pozostałe dwie trzecie pokryje Telekomunikacja Polska ze środków własnych.

TP projektuje i buduje sieć, zachowując przejrzystość i procedury przetargowe w zakresie wyboru podwykonawców . Wybudowana infrastruktura będzie własnością TP ale jednocześnie będzie neutralna technologicznie i zapewni operatorom alternatywnym, działającym na lokalnym rynku  "otwarty dostęp" do tej infrastruktury. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła zbudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.

- Jest to przykład na to, w jaki sposób można  budować nowoczesną infrastrukturę tam, gdzie rachunek ekonomiczny nie gwarantuje realizacji takiej inwestycji. Budowa nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej  to pierwszy i bardzo ważny krok na drodze  do upowszechniania szerokopasmowego internetu i likwidacji obszarów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym a także budowie społeczeństwa informacyjnego – powiedział Piotr Muszyński wiceprezes TP ds. oparacyjnych.

"Szerokopasmowe Lubuskie"  to przykład udanej współpracy prywatnej firmy  z władzami lokalnymi. Pokazuje  jak efektywnie można wykorzystywać fundusze unijne również w innych regionach. W bieżącym roku podobne porozumienia z Telekomunikacją Polską zawarły – prócz Lubuskiego także woj. pomorskie.

Aktualnie projekt Szerokopasmowe Lubuskie po wykonaniu projektu technicznego, jest na końcowym etapie wyboru Generalnego Wykonawcy realizacji projektu. Termin zakończenia budowy sieci szkieletowej to 2013 rok.

Czytaj też:Jest pierwszy internet dzięki TP-UKE


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.