PARTNER PORTALU
  • BGK

Zniknie podpis elektroniczny. Projekt ustawy w konsultacjach

  • MIW    30 marca 2016 - 14:05
Zniknie podpis elektroniczny. Projekt ustawy w konsultacjach
Kwestie dotyczące nadzoru usług zaufania oraz notyfikacji systemów elektronicznej identyfikacji stanowią najważniejszą treść nowej krajowej regulacji. (Fot.: pixabay.com)

• Nowa ustawa ma dostosować polskie prawo do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.
• Niezbędne jest uchylenie ustawy o podpisie elektronicznym.
• Nowa regulacja dotyczyć ma nadzoru usług zaufania i notyfikacji systemów e-identyfikacji.
Do 6 kwietnia w Ministerstwie Cyfryzacji trwać będą konsultacje społeczne dotyczące ustawy o usługach zaufania, identyfikacji elektronicznej oraz zmianie niektórych ustaw. Jak informuje resort, w uzasadnieniu do ustawy, jest ona konieczna ze względu na konieczność dostosowania prawa krajowego do nowych uwarunkowań. Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania publicznego w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE (tzw. eIDAS).

- Obecne rozwiązania w polskim porządku prawnym nie przystają do rozporządzenia eIDAS, w związku z czym niezbędne jest uchylenie ustawy o podpisie elektronicznym oraz powstrzymanie się, co do zasady, od regulowania tej materii przepisami prawa krajowego. Rozporządzenie eIDAS wraz z systemem aktów wykonawczych będzie obowiązywać bezpośrednio w krajowym porządku prawnym – czytamy w uzasadnieniu.

Jak przypomina MAC w prawie polskim regulowana była dotychczas w sposób pełny jedynie instytucja podpisu elektronicznego (w tym zwłaszcza bezpiecznego podpisu elektronicznego) oraz znakowanie czasem. Rozporządzenie eIDAS poszerza gamę dostępnych usług oraz nakłada na państwa członkowskie obowiązek ustanowienia nadzoru. Kwestie dotyczące nadzoru usług zaufania oraz notyfikacji systemów elektronicznej identyfikacji stanowią najważniejszą treść nowej krajowej regulacji.

- Ważną funkcją ustawy jest usunięcie istniejących w krajowych przepisach odwołań do ustawy o podpisie elektronicznym, która zostanie uchylona, dostosowanie terminologii oraz wprowadzenie niezbędnych odwołań do rozporządzenia eIDAS, w tym stworzenie warunków dla zapewnienia zgodności usługodawców z wymaganiami określonymi przez rozporządzenie eIDAS oraz raportowania i zgłaszania incydentów w zakresie usług zaufania - dowiadujemy się z uzasadnienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.