PARTNER PORTALU
  • BGK

Zobacz co dzieje się w naszych miastach. Bez wychodzenia z domu

  • AW    22 marca 2012 - 13:57
Zobacz co dzieje się w naszych miastach. Bez wychodzenia z domu

To jak wyglądają ulice Gdańska, Poznania, Warszawy czy Wrocławia można sprawdzić bez względu na to, w jakim zakątku świata się znajdujemy. Wszystko dzięki uruchomionej przez Google usłudze Street View dla Polski.
Dzięki panoramicznym zdjęciom, internauci z całego świata mają możliwość oglądania z perspektywy przechodnia atrakcyjnych turystycznie miejsc Polski oraz ulic głównych miast. W ramach Street View dostępne są zdjęcia większości ulic Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia, czyli miast, które będą gospodarzami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Można też oglądać panoramy np. z Krakowa, Łodzi i wielu innych miast, w tym zdjęcia atrakcji turystycznych z całej Polski, od Helu po Dolinę Chochołowską, od Zamku w Malborku po Tężnie Solankowe w Ciechocinku czy Stocznię Gdańską.

- Rok temu poprosiliśmy Polaków, aby wskazali nam miejsca, które warto pokazać w Street View. Odzew internautów i zainteresowanie ze strony miast były ogromne - otrzymaliśmy tysiące propozycji, a w końcowym głosowaniu wzięło udział ponad sto tysięcy osób. Z przyjemnością mogę dziś powiedzieć, że udało nam się zaprezentować w Street View zdjęcia z miejsc, które znalazły się w finale plebiscytu, a także wiele innych ciekawych zakątków wartych pokazania całemu światu - mówi Artur Waliszewski, dyrektor Google w Polsce.

Miejsca, które są dostępne w Polsce w ramach Street View można oglądać zbliżając Mapy Google do największego poziomu lub przeciągając znajdującą się w lewym górnym rogu mapy ikonę ludzika na podświetlony na niebiesko obrys ulicy. Dzięki zastosowanej technologii łączenia zdjęć w panoramy 360 stopni, można rozglądać się dookoła lub przesuwać wzdłuż ulicy, podziwiając widoki z perspektywy przechodnia. W ten sposób można na przykład sprawdzać lokalizację restauracji, ustalić miejsce spotkania, obejrzeć okolicę wybranego hotelu, zapoznać się z drogą dojazdu, odnaleźć atrakcje turystyczne w okolicy.

- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to moment, w którym cała Polska powie "Hello Europe!". Czerwiec 2012 to czas, w którym mamy unikalną szansę na to, żeby pokazać, że Polska to naprawdę fajny kraj, z fajnymi ludźmi i bardzo atrakcyjnymi miejscami. Dziś każdy, kto chce nas poznać, ma szansę na "dotknięcie" naszego kraju w Street View, a już za 78 dni będzie mógł poznać Polskę i Polaków osobiście - mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. komunikacji PL.2012.

Street View to także praktyczne narzędzie dla mieszkańców i polskich firm.

- Warszawa jest miastem coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie i biznesowo. Jesteśmy gospodarzem coraz większej liczby znaczących międzynarodowych imprez - tylko podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej stolicę odwiedziło ok. 37 tys. osób. Kolejnym wyzwaniem są zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Uruchomienie warszawskiego komponentu aplikacji Street View pomoże naszym gościom odnaleźć się w mieście, a tych jeszcze niezdecydowanych może zachęcić do odkrywania uroków Warszawy - mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Zdjęcia Street View są robione przez wyposażone w aparaty samochody poruszające się drogami publicznymi i nie różnią się od zdjęć, jakie zrobić można przechodząc ulicą. W przypadku miejsc specjalnych, takich jak wybrane atrakcje turystyczne, zdjęcia realizowane są na podstawie indywidualnych uzgodnień, za pomocą specjalnych trójkołowych rowerów.

Twarze przechodniów i numery rejestracyjne pojazdów na zdjęciach są rozmyte. Użytkownicy mogą też łatwo wskazać zdjęcia, które z jakiegoś powodu uznają za nieodpowiednie, klikając link "Zgłoś problem", znajdujący się w lewym dolnym rogu każdego zdjęcia.

Ogólnie Street View pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można już oglądać zdjęcia z ponad 30 krajów na całym świecie, ze wszystkich 7 kontynentów. W Europie usług jest dostępna jest w takich państwach, jak na przykład Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Czechy czy ostatnio Belgia. Z funkcji można także korzystać w aplikacji Google Earth i mobilnej wersji Map Google.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.