PARTNER PORTALU
  • BGK

Źródło: Dlaczego szkolenia dla urzędników z SRP są płatne?

  • Bartosz Dyląg    21 października 2015 - 14:46
Źródło: Dlaczego szkolenia dla urzędników z SRP są płatne?

Szkolenie COI kosztuje 400 zł. Fot. pixabay

Centralny Ośrodek Informatyki szkoli samorządowców pracujących z aplikacją Źródło. Dlaczego musimy płacić za te kursy? – zastanawiają się urzędnicy.
Centralny Ośrodek Informatyki uruchomił dodatkowy program dobrowolnych, odpłatnych szkoleń dla użytkowników SRP z urzędów gmin i urzędów stanu cywilnego.

Kursy prowadzą trenerzy Centralnego Ośrodka Informatyki (COI), który tworzył System Rejestrów Państwowych i aplikację Źródło. Trwają jeden dzień, do tej pory przeszkolono około 100 osób w Warszawie. Kursy – w razie zainteresowania – odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich.

Koszt szkolenia to 400 zł.

Dlaczego kursy są płatne?

Tomasz Fijołek z Unii Metropolii Polskich zastanawia się, jak odpłatność za kursy, czyli komercyjne działanie, ma się do działań Centralnego Ośrodka Informatyki, o które proszą samorządowcy z całego kraju.

– Mam na myśli zwielokrotnienie kontaktów informatyków z Centralnego Ośrodka Informatyki, które ciągle naszym zdaniem jest niewystarczające – mówi Tomasz Fijołek.

Piotr Mierzwiński z Centralnego Ośrodka Informatyki przypomina, że COI jest instytucją gospodarki budżetowej, co oznacza, że aby działać, musi na siebie zarabiać.

– Nie żyjemy z dotacji czy z budżetu nadawanego przez państwo. Możemy w związku z tym uzyskiwać przychody. Po drugie, z organizacją szkoleń związane są koszty, głównie związane z logistyką, z osobami, które te szkolenia prowadzą oraz materiałami dla szkolonych osób. Po trzecie wreszcie, cena 400 zł będzie niezależna od miejsca. Jeżeli szkolenie będzie wyjazdowe, koszty organizacji także są po naszej stronie – wyjaśnia Piotr Mierzwiński.

Piotr Mierzwiński uważa, że 400 zł za jeden dzień szkolenia to nie jest wygórowana kwota.

– Według naszych informacji szkolenia z tego typu zakresu tematycznego kosztują nawet do 1200 zł – zaznacza Piotr Mierzwiński.

Mierzwiński dodaje, że MSW udostępniło także inne, bezpłatne narzędzia szkoleniowe.

– Te płatne szkolenia są dobrowolne. Przez cały czas urzędnicy mają dostęp do bezpłatnych narzędzi szkoleniowych, czyli platformy e-learningowej. Była ona uruchomiona długo przed wdrożeniem programu pl.ID, ale działa także po jego wdrożeniu – mówi Piotr Mierzwiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.