PARTNER PORTALU
  • BGK

Źródło problemów... Kolejne niedoszacowane zadanie zlecone

  • bad    29 maja 2014 - 12:12
Źródło problemów... Kolejne niedoszacowane zadanie zlecone

Duże i średnie miasta mają swoje systemy informatyczne do realizacji zadań z zakresu aktów stanu cywilnego. Będą one musiały być zintegrowane z systemem proponowanym przez resort – alarmują samorządowcy.
Projekt ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego analizowany był przez dwa zespoły Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Samorządowa strona zdecydowała o przeniesieniu projektu do dalszego procedowania w zespołach.

Rejestry dowodów osobistych, stanu cywilnego i PESEL ma od początku przyszłego roku obsługiwać aplikacja Źródło, która zastąpi nieudane ZMOKU. Samorządy mają problem, bo część dostarczonego przez MSW na potrzeby ZMOKU sprzętu nie da się wykorzystać przy aplikacji Źródło, prawdopodobnie trzeba będzie kupić nowe urządzenia.

Czytaj też: Gminy nie wiedzą jak wykorzystywać zasoby informacyjne w ramach programu pl.ID

- Harmonogram prac rządu nad tym projektem jest bardzo napięty, nie do końca satysfakcjonuje nas też poprawione uzasadnienie dotyczące skutków finansowych - wyjaśnił Tomasz Fijołek z Unii Metropolii Polskich.

Zdaniem samorządowców duże i średnie miasta mają już swoje systemy informatyczne do realizacji zadań z zakresu aktów stanu cywilnego, będą musiały one być zintegrowane z systemem proponowanym przez resort. Samorządowców niepokoi też kwestia utrzymania w dłuższej perspektywie dostarczonej infrastruktury sprzętowej.

Tomasz Fijołek przypominał, że elektroniczna rejestracja stanu cywilnego w gminach to według samorządowców zadanie zlecone.

- Już w tym momencie jest ono niedoszacowane, przeznaczona jest za mała kwota dotacji. Po zmianach może być jeszcze większa różnica pomiędzy dotacjami a rzeczywistym kosztem - ocenił Tomasz Fijołek.

Samorządowa strona KWRiST chce, by resort włączył w realizowany projekt rozwiązania, które dotyczy aplikacji wpierających. By po dostosowaniu do wymogów bezpieczeństwa mogły się kierunkowo kontaktować z systemem.

Samorządowcy poprosili też resort o określenie relacji pomiędzy systemem Źródło a ePUAP.

Rafał Magryś z MSW wyjaśnił, że ustawa łączy w sobie różne oczekiwania społeczne - m.in. umiejscowienie wydawania aktów stanu cywilnego, postęp techniczny, trendy społeczne i usprawnienie pracy urzędów stanu cywilnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.