PARTNER PORTALU
  • BGK

Źródło: Urzędy stanu cywilnego sparaliżowane nowym systemem. Czy będzie lepiej?

  • Bartosz Dyląg    20 września 2015 - 14:02
Źródło: Urzędy stanu cywilnego sparaliżowane nowym systemem. Czy będzie lepiej?
Urzędy stanu cywilnego mają problemy z aplikacją Źródło. – fot. um.warszawa.pl

Gminy narzekają na Źródło. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki twierdzą, że wszystko jest w porządku. Pytanie, czy już dziś nie można napisać, że, w przypadku sprawy Źródła nowe jest wrogiem dobrego. Szczególnie dla Polaków, którzy muszą dłużej czekać na dokumenty.
Od 1 marca gminy pracują w nowym Systemie Rejestrów Państwowych (SRP), który połączył m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego w jeden system. Od początku urzędnicy narzekali na sprawność działania tego systemu.

Największe problemy zaczęły się jednak 1 września br., kiedy skończył się okres przejściowy, w którym gminy mogły prowadzić rejestrację stanu cywilnego w nowym systemie elektronicznym, ale i w starym systemie papierowym. Od 1 września rejestracja aktów stanu cywilnego odbywa się wyłącznie elektronicznie.

Obsługa mieszkańców znacznie się wydłużyła

Przez ostatnie kilkanaście dni z całego kraju napływają informacje, że czas oczekiwania na dokumenty wydawane przez urzędy stanu cywilnego (USC) znacznie się wydłużył. Urzędnicy bronią się, że nie są winni, problem leży w niedopracowanej aplikacji Źródło, która wydłużyła czas pracy nad wydaniem każdego dokumentu, w wielu przypadkach nawet kilkukrotnie.

Na dokumenty USC czeka się dłużej np. w Tarnobrzegu. Renata Domka z tarnobrzeskiego magistratu twierdzi, że na początku nowy system elektroniczny przysparzał sporo problemów, teraz działa coraz sprawniej, ale wciąż nie jest kłopotliwy.

– System, który miał ułatwić i przyspieszyć pracę urzędników, jest ciągle niestabilny i komplikuje ją – wyjaśnia Renata Domka. – Największy kłopot jest w soboty, bo jeżeli pojawi się problem natury technicznej, nie ma komu go naprawić, gdyż informatycy gminni tego dnia nie pracują.

O ile przed informatyzacją systemu obsługa jednej osoby w Tarnobrzegu trwała 5-10 minut, teraz zajmuje średnio 17 minut, a jeśli system się zawiesza, czas oczekiwania wydłuża się do pół godziny.

– W soboty system wiesza się najczęściej, zdarza się, że nawet nie można się zalogować. Wtedy urzędnicy są bezradni, jedyne, co mogą zrobić, to siedzieć bezczynnie, czekać i prosić ludzi o cierpliwość – dodaje Renata Domka.

W efekcie wydanie odpisów wszystkich aktów trwa dłużej. Najgorzej jest z aktami zgonów, szczególnie w soboty, kiedy nie pracuje cały urząd. Inne odpisy są wydawane w ciągu tygodnia.

Nawet trzy tygodnie czeka się zaś na dokumenty wydawane przez urząd stanu cywilnego w Warszawie. – Problemem jest aplikacja Źródło, która się zawiesza – twierdzą urzędnicy.

Wydłużenie obsługi mieszkańców potwierdza także Edmund Olczak, dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie. Jak wyjaśnia, na wydanie odpisów z aktów stanu cywilnego w krakowskim USC nie trzeba było do tej pory czekać zbyt długo. Były one wydawane w tym samym dniu, od ręki, a jedynym ograniczeniem była najwyżej kilkuosobowa kolejka. Ten standard usługi utrzymywany był najdłużej, jak na to pozwalały przepisy, czyli do końca sierpnia br.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Realista samorządowiec, 2015-09-28 11:37:39

    Nie ma sensu już komentować tego nonsensu.