PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwiedzaj Warszawę z Korczakiem i smartfonem

  • PAP    31 maja 2012 - 17:30
Zwiedzaj Warszawę z Korczakiem i smartfonem

Aplikacja na smartfony - przewodnik po Warszawie śladami Janusza Korczaka zatytułowana "My Warsaw - Warszawa jest moja" - dostępna będzie od piątku do darmowego ściągnięcia. W tym roku obchodzony jest Rok Korczaka.
"Kocham Wisłę warszawską i oderwany od Warszawy odczuwam żrącą tęsknotę. Warszawa jest moja i ja jestem jej. Powiem więcej: jestem nią" - pisał Janusz Korczak w "Pamiętniku".

Stary Doktor całe niemal życie spędził w Warszawie, tutaj przyszedł na świat, tu prowadził Dom Sierot, stąd odjechał do Treblinki, gdzie zginął.

"My Warsaw - Warszawa jest moja" to pierwsza w Polsce aplikacja na smartfony, łącząca w sobie funkcje przewodnika, gry miejskiej i kompendium wiedzy. Aplikacja pokazuje nieistniejącą już Warszawę Janusza Korczaka poprzez zdjęcia, nagrania audio, quiz, cytaty.

Darmową, dwujęzyczną (polski i angielski) aplikację od 1 czerwca można pobrać z GooglePlay (dawniej Android Market) i AppStore.

Po zainstalowaniu aplikacji na ekranie wyświetla się mapa Warszawy. Użytkownicy mają do wyboru dwie trasy, z których każda liczy około 12 kilometrów. Pierwsza prowadzi po miejscach związanych z dzieciństwem Korczaka i jego działalnością pedagogiczną, druga - po miejscach związanych z jego losami podczas wojny.

Łącznie obie trasy zawierają prawie 50 opisanych szczegółowo punktów, odwiedzenie ich wszystkich zajmuje około 6 godzin.

Po wybraniu jednej z tras system, dzięki geolokalizacji, odnajduje użytkownika na mapie i kieruje do najbliższego punktu trasy. Każdy punkt został opisany przez historyka, opatrzony cytatem z pism Korczaka oraz galerią obrazów, w których wykorzystano nową technologię "rozszerzonej rzeczywistości".

Nakładane są w niej na siebie dwa obrazy: aktualny, widziany przez kamerę w telefonie, oraz historyczny - wygenerowany przez aplikację.

"Ten nowoczesny wehikuł czasu zabierze użytkowników w podróż w czasie i przestrzeni, pokaże miasto, którego już nie ma, i jego mieszkańców" - mówił Jan Śpiewak z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Używając aplikacji można też skorzystać z funkcji gry miejskiej, odpowiadając na pytania quizu i uaktywniając nowe, początkowo niedostępne punkty trasy. Aplikacja łączy się z serwisami Facebook, Twitter i Foursquare.

Trasy wycieczek zostały opracowane przez Jagnę Koftę oraz Agnieszkę Witkowską - doświadczone przewodniczki po Warszawie śladami Janusza Korczaka, autorki wielu wycieczek historycznych dla dzieci i dorosłych.

"Aplikacja doskonale oddaje ideę +muzeum bez murów+ realizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich - każda ulica miasta może być galerią, a każda kamienica - eksponatem" - mówił Jan Śpiewak.

Trasa dotycząca młodości Korczaka zaczyna się na ul. Bielańskiej, gdzie pod numerem 18, 22 lipca 1878 roku, urodził się Henryk Goldszmit, który później przybrał pseudonim Janusz Korczak.

Potem trasa prowadzi na Krakowskie Przedmieście, gdzie rodzina Goldszmitów w 1887 roku zamieszkała pod numerem 77, Plac Krasińskich i Ogród Saski, gdzie Korczak spędzał w dzieciństwie wiele czasu.

Wśród punktów tej trasy są też: miejsce, gdzie mieściło się wydawnictwo Jakuba Mortkowicza (Mazowiecka 12) - tam ukazywały się książki Korczaka, redakcja "Małego Przeglądu" - założonego przez Korczaka pisma pisanego przez dzieci i skierowanego do dzieci (Nowolipki 7).

Trasa kończy się na ulicy Jaktorowskiej 6. Przed wojną bieg ulic był inny i w tym właśnie miejscu, pod adresem Krochmalna 92, mieścił się korczakowski Dom Sierot.

Trasa opisująca doświadczenia wojenne Korczaka rozpoczyna się w Domu Sierot w getcie przy Chłodnej 33. Jednym z punktów trasy jest Pawiak, gdzie Korczak został osadzony na miesiąc za odmowę noszenia opaski z gwiazdą Dawida, budynek sądów, którędy prowadziła jedna nielegalnych dróg wyjścia z getta i gdzie Korczak spotykał się ze znajomymi z aryjskiej strony.

Trasę zamyka miejsce, gdzie znajdował się Umschlagplatz, skąd 5 sierpnia 1942 roku Korczak, wraz z dziećmi z Domu Sierot, został wywieziony do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginęli.

Aplikacja została przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich, Dom Spotkań z Historią oraz firmę Moiseum, pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Partnerem technologicznym aplikacji jest firma Samsung.

Aplikacja jest do ściągnięcia z GooglePlay (dawniej Android Market) i AppStore od piątku 1 czerwca. Po instalacji jest dostępna offline, bez konieczności dostępu do internetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.