PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyską brygadę WOT tworzyć będą 3 bataliony. Jeden powstanie w Kielcach

  • PAP/MIW    16 kwietnia 2018 - 13:45
Świętokrzyską brygadę WOT tworzyć będą 3 bataliony. Jeden powstanie w Kielcach
Obecnie w całej Polsce trwa trzeci etap formowania WOT. (fot. mat. MON)

Ponad 2,5 tys. żołnierzy ma liczyć świętokrzyska brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. Zakładamy, że formacja batalionów powinna zakończyć się w 2020 r. – poinformował w poniedziałek (16.04) dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT płk. Artur Barański.
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się konferencja, podczas której omówiono m.in. zadania, potencjał i proces szkolenia pododdziałów WOT, a także ich wsparcie ze strony lokalnych samorządów. Jak przekazał Barański, obecnie w całej Polsce trwa trzeci etap formowania WOT.

- Patrząc na demografię woj. świętokrzyskiego zakładamy, że w regionie powstaną trzy bataliony - dodał.

Formowanie pierwszego z nich - 101. batalionu lekkiej piechoty - rozpocznie się w lipcu, natomiast we wrześniu ruszą pierwsze szkolenia.

- Do tego batalionu będą mogli przychodzić kandydaci z całego województwa. Wszystkie powiaty będą - w ramach rejonu odpowiedzialności brygady - w tym batalionie - przekazał Barański. Dodał, że kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, muszą być pełnoletni i niekarani.

Pewne jest, że jeden z batalionów powstanie w Kielcach. Jak zaznaczył dowódca świętokrzyskiej brygady WOT, co do pozostałych miejsc "sprawa jest otwarta".

- Samorządy mogą składać swoje propozycje co do miejsc lokalizacji batalionów, pododdziałów. Będziemy to rozstrzygać na poziomie dowództwa WOT - dodał Barański.

W połowie września ub.r. kieleccy radni przegłosowali uchwałę dotyczącą odkupienia przez miasto od Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) byłej siedziby spółki oraz przyległych terenów należących do Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Gospodarki Komunalnej (RPZiGK)i przekazanie ich pod nową siedzibę WOT w Kielcach.

- Jesteśmy w trakcie procesu przekazywania tego terenu w zarząd wojska. Oczywiście, żeby zasiedlić to miejsce i przygotować je do płynnego dowodzenia, potrzebne są inwestycje, które zaplanowaliśmy na ten rok. Mam nadzieję, że do końca roku będę mógł stamtąd dowodzić brygadą - powiedział Barański.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Koncepcja przewiduje sformowanie 17 Brygad Obrony Terytorialnej - dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych województwach. Obecnie w strukturach WOT pełni służbę blisko 8,5 tys. żołnierzy, z czego 18 proc. stanowią żołnierze zawodowi (mają oni stanowić nie więcej niż 10 proc. formacji).

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Główne zadania WOT w czasie pokoju mają polegać m.in. na przeciwdziałaniu i zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych. WOT mają też współdziałać z wojskami operacyjnymi, na czas wojny przewidziano dla nich wsparcie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.