PARTNER PORTALU
  • BGK

Kieleccy radni zdecydowali o zmianach w sieci szkół. Jest głośny sprzeciw rodziców

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 12:45
Kieleccy radni zdecydowali o zmianach w sieci szkół. Jest głośny sprzeciw rodziców
Rodzice, którzy nie godzą się na przyjęte przez radnych zmiany, podnoszą, że nikt ich z nimi nie konsultował. (fot.shutterstock.com)

W czwartek (8.02) kieleccy radni zdecydowani o reorganizacji sieci szkół. Ich decyzja nie zyskała poparcia rodziców.
  • Podczas sesji Rady Miasta w punkcie obrad znalazło się kilka uchwał dot. zmian w kieleckiej sieci szkół. 
  • Chodzi m.in. o reorganizację placówki dla uczniów niepełnosprawnych. 
  • Rodzice, którzy nie godzą się na przyjęte przez radnych zmiany, podnoszą, że nikt ich z nimi nie konsultował. 

Chodzi m.in. o reorganizację Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) nr 1 w Kielcach, który obecnie składa się z dwóch szkół - Szkoły Przysposabiającej do Pracy przeznaczonej dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz współistniejącymi niepełnosprawnościami sprzężonymi (takimi jak autyzm, niepełnosprawność ruchowa, wzrokowa, słuchowa), a także Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 skierowanej do uczniów z lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej.

Reorganizacja SOSW nr 1 dot. dwóch uchwał - likwidacji Szkoły Przysposabiającej do Pracy i przeniesienie jej uczniów do budynku SOSW nr 2 w Kielcach zlokalizowanej przy ul. Kryształowej oraz umieszczenie w budynku przy ul. Warszawskiej dwóch szkół - Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 oraz Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach.

Czytaj więcej: MEN. Samorządy muszą włączyć się w reformę szkolnictwa zawodowego

- Tendencja jest taka, że rodzice chcą, aby ich dzieci były w szkołach masowych i my im w tym pomagamy - podkreślił wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut. Dodał, że dla dzieci z lekką niepełnosprawnością (z dotychczasowej Szkoły Przysposabiającej do Pracy) miasto zaproponuje trzy placówki: przy ul. Kryształowej, Jagiellońskiej i Szkolnej, gdzie także znajdują się internaty.

Sprzeciw wobec tych zmian wyraziła Rada Rodziców działająca przy SOSW nr 1. W ich imieniu petycję do Rady Miasta złożyła radna Joanna Winiarska.

W piśmie zaznaczono, że reorganizacja uniemożliwi uczniom Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 korzystania z możliwości zakwaterowania, całodziennego wyżywienia, terapii i opieki wychowawczej, poprzez wyłączenie tej szkoły ze struktury organizacyjnej przeznaczonej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, jaką jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Podkreślono również, że nikt nie konsultował z rodzicami tych zmian, o których dowiedzieli się z lokalnych mediów.

- Mamy o to olbrzymi żal, bo nam, rodzicom dzieci niepełnosprawnych jest niezwykle ciężko. Okazuje się, że dla nas choroba dziecka, to w tym momencie jest najmniejszy problem, bo sobie z tym poradziliśmy. Teraz jest walka z przepisami - podkreśliła obecna na sesji Rady Miasta przedstawicielka ze strony rodziców Anna Hejduk.

Czytaj więcej: Warmińsko-mazurski wicekurator oświaty do nauczycieli: Nie obciążajcie uczniów pracą domową

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.