PARTNER PORTALU
 • BGK

30 konkursów w ramach RPO w Świętokrzyskiem. W puli 300 mln zł

 • PAP/JS    7 lutego 2018 - 22:33
30 konkursów w ramach RPO w Świętokrzyskiem. W puli 300 mln zł
Spośród 30 zaplanowanych w tym roku konkursów, siedem będzie dedykowanych wyłącznie obszarom wiejskim. Dofinansowanie tych projektów przewidziano na poziomie 65 mln zł. (fot. pixabay.com)

30 konkursów dotyczących edukacji, zdrowia, usług społecznych i aktywizacji zawodowej ogłosi samorząd woj. świętokrzyskiego w 2018 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - poinformował świętokrzyski urząd marszałkowski. Dofinansowanie wyniesie blisko 300 mln zł.
 • Spośród 30 zaplanowanych w tym roku konkursów, siedem będzie dedykowanych wyłącznie obszarom wiejskim.
 • Dofinansowanie tych projektów przewidziano na poziomie 65 mln zł.
 • Kwota dofinansowania na projekty edukacyjne przekroczy w tym roku 90 mln zł.
 • Ppo raz pierwszy w obecnej perspektywie finansowej ogłoszone zostaną dwa konkursy dotyczące wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci zagrożonych niepełnosprawnością.

Najwięcej, bo aż 160 mln zł przeznaczone zostanie na "włączenie społeczne i walkę z ubóstwem". Zaplanowano 11 konkursów na projekty przewidujące m.in. aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, tworzenie rodzinnych domów dziecka i dziennych domów opieki oraz wsparcie rodzin w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi i przewlekle chorymi, jak również wsparcie rodzin z trudnościami wychowawczymi.

"Nakłady na projekty społeczne są wciąż duże, ale te konkursy to odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie. Te wszystkie problemy zostały zidentyfikowane na etapie tworzenia RPO i konsekwentnie jest to teraz wdrażane w życie. To nie są pierwsze konkursy w tym zakresie, w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowano już ich wiele, ale potrzeby wciąż są ogromne" - powiedział członek zarządu województwa Marek Szczepanik.

Kwota dofinansowania na projekty edukacyjne przekroczy w tym roku 90 mln zł. Fundusze przeznaczone zostaną m.in. na podnoszenie jakości kształcenia w szkołach podstawowych, propagowanie technologii cyfrowych w szkołach ogólnokształcących i rozwój szkolnictwa zawodowego.

"Jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, realizujemy już dwa duże projekty w tym zakresie. W przypadku jednego z nich współpracujemy z 28 szkołami zawodowymi, które są doposażane. Przygotowywane są też nowe programy nauczania. Jako urząd marszałkowski jesteśmy też beneficjentem projektu z programu Power. Jego realizacja polega na tym, że co najmniej 60 proc. praktycznej nauki zawodu odbywa się u przedsiębiorców" - wyjaśnił Szczepanik.

"Szkoły zawodowe na przestrzeni ostatnich lat szkoliły w zawodach nie do końca odpowiadającym potrzebom rynku pracy. Konkursy, które teraz ogłaszamy mają szansę to zmienić" - zapewnił Szczepanik.

Autorzy projektów na profilaktykę zdrowotną mogą starać się o dofinansowanie, które w ciągu tego roku wyniesie ponad 22 mln zł. "W ubiegłym roku uruchomiliśmy duży projekt w zakresie profilaktyki onkologicznej, realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, którego wartość przekracza 9 mln zł. Teraz przed nami kolejne. Dotyczyć one będą m.in. profilaktyki i wykrywania cukrzycy, nowotworów jelita grubego, czy profilaktyki chorób zawodowych" - zaznaczył członek zarządu województwa.

Dodał, że po raz pierwszy w obecnej perspektywie finansowej ogłoszone zostaną dwa konkursy dotyczące wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci zagrożonych niepełnosprawnością. Na ten cel przeznaczono w 2018 roku ponad 13 mln zł.

"Zidentyfikowany został określony problem zdrowotny występujący na terenie regionu. Został opracowany przez samorząd województwa Wojewódzki program profilaktyki w tym zakresie. Został on przyjęty przez zarząd województwa i pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich wymogów mogliśmy ogłosić te dwa konkursy" - poinformował Szczepanik.

Spośród 30 zaplanowanych w tym roku konkursów, siedem będzie dedykowanych wyłącznie obszarom wiejskim. Dofinansowanie tych projektów przewidziano na poziomie 65 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.