PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce pozyskały ponad 18 mln zł z UE na projekty geologiczno-turystyczne

  • PAP/AH    14 marca 2018 - 14:52
Kielce pozyskały ponad 18 mln zł z UE na projekty geologiczno-turystyczne
- Kielecki Ogród Botaniczny to połączenie dwóch światów - przyrodniczego i geologicznego. Już wzbudza podziw i uznanie osób, które go odwiedzają. Jestem przekonany, że po przebudowie będzie to jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc, nie tylko w Polsce - wskazał prezydent Kielc Wojciech Lubawski. (Fot. UM Kielce)

Kielecki Geopark otrzymał ponad 18 mln zł unijnego dofinansowania na rozbudowę Ogrodu Botanicznego i infrastruktury edukacyjnej na terenie kieleckich rezerwatów geologicznych - Wietrznia i Kadzielnia.
  • Kielecki Ogród Botaniczny, którego budowę rozpoczęto w 2010 roku, powstaje na powierzchni ponad 13 ha, na wschodnim stoku wzgórza Karczówka (339 m n.p.m.).
  • W ramach projektu ma powstać także Alpinarium Pieniny, wodospad i ścieżki, a oczka wodne obsadzone zostaną roślinami.
  • Ma to być połączenie dwóch światów - przyrodniczego i geologicznego. 

W siedzibie kieleckiego Geoparku podpisano w środę umowy na dofinansowanie dwóch projektów: "Rozbudowa Ogrodu Botanicznego w Kielcach w oparciu o endogeniczne zasoby dziedzictwa naturalnego" i "Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce". Koszt obu inwestycji wyniesie 23 mln zł, z czego 85 proc. (ponad 18,1 mln zł) to unijne dofinansowanie.

Kielecki Ogród Botaniczny, którego budowę rozpoczęto w 2010 roku, powstaje na powierzchni ponad 13 ha, na wschodnim stoku wzgórza Karczówka (339 m n.p.m.). Jego rozbudowa składa się z dwóch zadań. Pierwsze dotyczy wybudowania trzech oczek wodnych o powierzchni ok. 6 tys. m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. W ramach projektu ma powstać także Alpinarium Pieniny, wodospad i ścieżki, a oczka wodne obsadzone zostaną roślinami.

Drugie zadanie związane jest z podziemnymi pustkami geologicznymi, które zostały wykryte na terenie placówki. - W tym miejscu było początkowo zaprojektowane oczko wodne. Postanowiliśmy jednak z tego zrezygnować i udostępnić dla zwiedzających jaskinię. W ramach projektu powstaną także trzy pokazowe ogrody: japoński, orientalny i włoski. Wybudowana zostanie także infrastruktura techniczna: ścieżki, kładki, kanalizacja deszczowa oraz instalacje - oświetleniowa i wodociągowa - powiedziała dyr. Geoparku Kielce Elżbieta Czajkowska.

- Kielecki Ogród Botaniczny to połączenie dwóch światów - przyrodniczego i geologicznego. Już wzbudza podziw i uznanie osób, które go odwiedzają. Jestem przekonany, że po przebudowie będzie to jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc, nie tylko w Polsce - wskazał prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

W ramach drugiego projektu rozbudowana zostanie infrastruktura edukacyjna na terenie dwóch kieleckich rezerwatów geologicznych - Kadzielnia i Wietrznia. - W rezerwacie Kadzielnia powstanie ścieżka edukacyjna, która zostanie wzbogacona o ciągi pieszo-rowerowe. Wybudowane zostanie również stanowisko edukacyjne +Woda+ od strony ulicy Krakowskiej. Infrastruktura edukacyjna powstanie również we wschodniej części rezerwatu Wietrznia - poinformowała Czajkowska.

W ramach tego projektu doposażone zostanie również Centrum Geoedukacji, placówki funkcjonującej przy rezerwacie Wietrznia. Zmodernizowana zostanie w centrum stała ekspozycja, a na dachu budynku centrum (gmachu posadowionego na hałdzie wyrobiska dawnej kopalni) powstanie Geologiczny Ogród Doświadczeń. Znajdą się w nim urządzenia, które w kreatywny sposób mają uczyć geologii.

Marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas powiedział PAP, że realizacja obu projektów przyniesie stolicy województwa i całemu regionowi wymierne korzyści. "Warto inwestować w coś, co wyróżnia nas na tle innych, a jeśli chodzi o turystykę tzw. geologiczną, Kielce i region świętokrzyski mają bardzo dużo do zaproponowania. Nie zapominajmy też o tym, że więcej przyjeżdżających turystów, to szansa na dodatkowe miejsca pracy m.in. w usługach" - zaznaczył Jarubas.

Jak poinformowała Czajkowska, procedury przetargowe w przypadku projektów trwają, a prace rozpoczną się po podpisaniu umów z wykonawcami. Zakończenie obu inwestycji planowane jest na trzeci kwartał 2019 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.