PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie zainwestuje w infrastrukturę społeczną

  • PAP/EM    8 lutego 2017 - 14:39
Świętokrzyskie zainwestuje w infrastrukturę społeczną
Pieniądze pochodzą z konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (fot. pixabay)

Rozbudowa przychodni, organizacja hospicjów, budowa mieszkań socjalnych, ośrodków terapeutycznych i żłobków w województwie świętokrzyskim będzie możliwa dzięki ponad 57 mln zł dotacji z funduszy Unii Europejskiej. Wsparcie otrzymają 33 inwestycje.
W środę (8 lutego) zarząd województwa rozstrzygnął dwa konkursy zorganizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, dotyczące działania "Infrastruktura społeczna i zdrowotna" - poinformowała rzeczniczka marszałka Iwona Sinkiewicz-Potaczała.

Pierwszy konkurs był przeznaczony dla obszarów wiejskich, o najgorszym dostępie do usług publicznych. Wnioskodawcy mogli ubiegać się o pieniądze na polepszenie dostępu do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej - przez modernizację czy wyposażenie przychodni i ośrodków zdrowia, a także na przebudowę, rozbudowę i wyposażenie zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Wpłynęło 20 wniosków, a ocenę formalną przeszło 15 projektów, które wybrano do dofinansowania. Przedsięwzięcia o wartości ponad 22 mln zł będą wsparte 16 mln zł z funduszy UE.

Chodzi m.in. o ośrodki zdrowia w gminach: Michałów, Łopuszno, Waśniów, Szydłów, Osiek, Bodzentyn i Radoszyce (w sumie ok. 7,2 mln zł wsparcia). Gmina Opatów utworzy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w budynku dawnej szkoły w Brzeziu (niemal 4 mln zł dofinansowania). Z kolei Stowarzyszenie Opieki Paliatywno-Hospicyjnej im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego wyposaży stacjonarne hospicjum w Rudzie Białaczowskiej w powiecie koneckim (110 tys. zł dofinansowania).

Drugi konkurs, w którym mogli startować w wnioskodawcy z całego województwa świętokrzyskiego, zakładał wsparcie takich usług społecznych jak: budowa żłobków, tworzenie mieszkań socjalnych i rozbudowa infrastruktury instytucji terapeutycznych.

Z 20 zgłoszonych projektów pozytywnie oceniono 18, które otrzymają unijne wsparcie. Wyniesie ono ponad 41,2 mln zł, a całkowity koszt planowanych inwestycji wynosi ponad 57 mln zł.

Pieniądze trafią m.in. do Caritas Diecezji Kieleckiej na projekt pn. "Utworzenie Centrum Dziennej Opieki i Pielęgnacji dla osób niepełnosprawnych i seniorów w aglomeracji Kielce, z poszerzeniem oferty mieszkań wspieranych" (ok. 5 mln zł dofinansowania), do gminy Połaniec - na remont i adaptację nowych pomieszczeń Warsztatów Terapii Zajęciowej (3,4 mln zł dotacji), do gminy Chmielnik - na rozbudowę i modernizację wielorodzinnego budynku socjalnego (1,5 mln zł dofinansowania), oraz do gmin Strawczyn i Chęciny - na budowę żłobków (łącznie ponad 3 mln zł wsparcia).

Niemal 4 mln zł otrzyma Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - na budowę Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Kurozwękach k. Staszowa. Z kolei Gminy Bieliny, Busko-Zdrój i Kunów zaadaptują gminne obiekty na mieszkania socjalne (ponad 10,3 mln zł wsparcia).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2017-03-14 19:11:15

    Dotacje z RPO Świetokrzyskiego: zajrzyj na stronę Artmetic!