PARTNER PORTALU
  • BGK

RIO: Gmina nie może dopłacać do systemu gospodarki odpadami

  • bad    14 marca 2018 - 18:05
RIO: Gmina nie może dopłacać do systemu gospodarki odpadami
Czy gmina może dopłacać do odpadów? (Fot. Pixabay)

– System gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez gminę powinien się samofinansować, co przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gminy opłat na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – wyjaśnia Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.




Łukasz Gryń, radny gminy Sitkówka-Nowiny w woj. świętokrzyskim, zwrócił się do prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z zapytaniem, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować, to znaczy jego koszty należy pokrywać ze środków uzyskanych przez gminę z opłat od właścicieli nieruchomości, na których powstają odpady.

Czytaj też: Drugi Neapol, tony śmieci na ulicach. Warszawie grozi katastrofa śmieciowa

– Czy wójt gminy, przygotowując projekt uchwały w sprawie budżetu gminy, winien ustalić dochody z tytułu gospodarowania odpadami w takiej wysokości, aby pobierane opłaty pokrywały wydatki z tego tytułu, na które składają się rzeczywiste koszty związane z funkcjonowaniem systemu zagospodarowania odpadami na terenie gminy? – pyta Łukasz Gryń.

Zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach Zbigniew Rękas wyjaśnia, że zasady oraz tryb planowania, uchwalania i wykonywania budżetów jednostek samorządu terytorialnego określają przepisy ustawy o finansach publicznych. Przy uchwalaniu i wykonywaniu budżetów określa się także dochody i wydatki finansowane z tych dochodów, związane ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu jednostki wynikającymi z odrębnych ustaw.

Czytaj też: Wycinka drzew: Posłowie proponują ważną zmianę

– Gospodarowanie odpadami komunalnymi przez gminę zostało uregulowane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przepisami art. 6r w/w ustawy system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez gminę powinien się samofinansować, co przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gminy opłat na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – analizuje Zbigniew Rękas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (3)

  • dziara, 2018-03-15 08:41:32

    Kiedy ktoś w końcu zainteresuje się samowolką RIPOK-ów (horrendalne ceny za przyjęcie odpadów i nikłe odzyski np. odzysk w wysokości 2% dostarczonego odpadu w ilości powyżej 10.000 Mg - śmiech !!! ) - totalna PATOLOGIA.
  • Bez milionowych kaucji, 2018-03-15 07:49:59

    Jest sposób na to aby uszczelnić system uiszczania opłat a jednocześnie zapewnić wysoki odzysk odpadów do recyklingu... korneliaorwat.pl/idealny-system-selektywnej-zbiorki-odpadow-system-eko-ab/
  • Obserwator , 2018-03-14 22:51:08

    Ciekawe, a niedawno Portal Samorządowy napisał, że w Rudzie Sląskiej samorząd dopłaca do odpadów.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.