PARTNER PORTALU
 • BGK

RIO: Gmina nie może dopłacać do systemu gospodarki odpadami

 • bad    14 marca 2018 - 18:05
RIO: Gmina nie może dopłacać do systemu gospodarki odpadami
Czy gmina może dopłacać do odpadów? (Fot. Pixabay)

– System gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez gminę powinien się samofinansować, co przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gminy opłat na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – wyjaśnia Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.
Łukasz Gryń, radny gminy Sitkówka-Nowiny w woj. świętokrzyskim, zwrócił się do prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z zapytaniem, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować, to znaczy jego koszty należy pokrywać ze środków uzyskanych przez gminę z opłat od właścicieli nieruchomości, na których powstają odpady.

Czytaj też: Drugi Neapol, tony śmieci na ulicach. Warszawie grozi katastrofa śmieciowa

– Czy wójt gminy, przygotowując projekt uchwały w sprawie budżetu gminy, winien ustalić dochody z tytułu gospodarowania odpadami w takiej wysokości, aby pobierane opłaty pokrywały wydatki z tego tytułu, na które składają się rzeczywiste koszty związane z funkcjonowaniem systemu zagospodarowania odpadami na terenie gminy? – pyta Łukasz Gryń.

Zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach Zbigniew Rękas wyjaśnia, że zasady oraz tryb planowania, uchwalania i wykonywania budżetów jednostek samorządu terytorialnego określają przepisy ustawy o finansach publicznych. Przy uchwalaniu i wykonywaniu budżetów określa się także dochody i wydatki finansowane z tych dochodów, związane ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu jednostki wynikającymi z odrębnych ustaw.

Czytaj też: Wycinka drzew: Posłowie proponują ważną zmianę

– Gospodarowanie odpadami komunalnymi przez gminę zostało uregulowane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przepisami art. 6r w/w ustawy system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez gminę powinien się samofinansować, co przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gminy opłat na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – analizuje Zbigniew Rękas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • dziara, 2018-03-15 08:41:32

  Kiedy ktoś w końcu zainteresuje się samowolką RIPOK-ów (horrendalne ceny za przyjęcie odpadów i nikłe odzyski np. odzysk w wysokości 2% dostarczonego odpadu w ilości powyżej 10.000 Mg - śmiech !!! ) - totalna PATOLOGIA.
 • Bez milionowych kaucji, 2018-03-15 07:49:59

  Jest sposób na to aby uszczelnić system uiszczania opłat a jednocześnie zapewnić wysoki odzysk odpadów do recyklingu... korneliaorwat.pl/idealny-system-selektywnej-zbiorki-odpadow-system-eko-ab/
 • Obserwator , 2018-03-14 22:51:08

  Ciekawe, a niedawno Portal Samorządowy napisał, że w Rudzie Sląskiej samorząd dopłaca do odpadów.