PARTNER PORTALU
  • BGK

Są sposoby na efektywniejszy recykling tworzyw sztucznych

  • DC    2 lutego 2018 - 16:33
Są sposoby na efektywniejszy recykling tworzyw sztucznych
Recykling tworzyw sztucznych w Europie nie osiąga nawet 30 proc., a w Polsce jest to jeszcze mniej. (fot. Shuttetrstock.com)

Zapotrzebowanie na wyroby z tworzyw sztucznych z każdym rokiem się zwiększa. Równocześnie coraz częściej zaczynamy postrzegać ten materiał jako największe wyzwanie w zakresie zanieczyszczenia środowiska - mówi Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych w Deloitte.
Wydaje się, że kluczem do osiągnięcia sukcesu w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, przejścia z linearnego podejścia wykorzystywania zasobów do procesów oszczędnych i maksymalizujących wartość zasobów i użytkowanych materiałów - są zmiany technologiczne w branży chemicznej - ocenia Julia Patorska.

Ale bez możliwości generowania i zbierania ogromnej ilości danych, odpowiedniego przekształcania ich, przekazywania informacji na wielu poziomach, nie ma szans na wejście w kolejny etap zmian.
Branża chemiczna a gospodarka o obiegu zamkniętym.

O istocie zmian, które muszą nastąpić, świadczy chociażby ogłoszona 16 stycznia b.r. przez Komisję Europejską strategia dla tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym (A European Strategy for Plastics in a Circular Economy).

Z jednej strony zapotrzebowanie na wyroby z tworzyw sztucznych z każdym rokiem się zwiększa, bo mamy do czynienia z materiałem plastycznym, wygodnym i tanim. Jest on wykorzystywany powszechnie, a wielość zastosowań jest nieskończona.

Równocześnie coraz częściej zaczynamy postrzegać ten materiał, jako największe wyzwanie w zakresie zanieczyszczenia środowiska, który dodatkowo do produkcji wymaga zużywania zasobów nieodnawialnych. Recykling tworzyw sztucznych w Europie nie osiąga nawet 30 proc., a w Polsce jest to jeszcze mniej. Dlatego przy dalszym wzroście zapotrzebowania na produkty i opakowania z tworzyw sztucznych zarówno źródło pochodzenia tego materiału, jak i sposób wycofywania produktów z użycia i recykling muszą niewątpliwie się zmienić. Czytaj więcej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • 98559, 2018-02-04 20:45:10

    Puścić tam wolontariuszy - niech poodkręcają zakrętki na WOŚP