PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Budowa gazociągów w 18 gminach

  • PAP/AT    21 grudnia 2017 - 07:12
Świętokrzyskie: Budowa gazociągów w 18 gminach
W Świętokrzyskiem poziom gazyfikacji wynosi ok. 60 proc. (fot.shutterstock)

18 świętokrzyskich gmin podpisało listy intencyjne w sprawie budowy gazociągów.
• 18 listów intencyjnych ze świętokrzyskimi gminami w sprawie budowy gazociągów podpisała od początku roku Polska Spółka Gazownictwa – poinformował w środę dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach Radosław Słoniewski.

• Listy są sporządzane na rzecz gazyfikacji nowych gmin.

• Chodzi m. in. o gminy: Miedziana Góra, Nowa Słupia, Jędrzejów, Mirzec, Osiek, Wąchock, Górno, Pawłów, Busko-Zdrój, Łagów.

"Listy są sporządzane na rzecz gazyfikacji nowych gmin. Wszędzie tam gdzie widzimy potencjał i możliwość zgazyfikowania, udajemy się do włodarzy, rozmawiamy, pytamy o to czy może inwestorzy są zainteresowani przyjściem do regionu" - opisywał Słoniewski podczas konferencji prasowej w Sandomierzu.

Od początku roku w woj. świętokrzyskim PSG podpisała 18 listów intencyjnych. "Znalazły już swój bieg w planie inwestycyjnym, który sporządziliśmy na lata 2018-2021. Te listy to w przyszłości realizacja podpisanych zobowiązań z gminami" - zapewnił Słoniewski.

Chodzi m. in. o gminy: Miedziana Góra, Nowa Słupia, Jędrzejów, Mirzec, Osiek, Wąchock, Górno, Pawłów, Busko-Zdrój, Łagów. W tej ostatniej gminie gazyfikacja będzie uzależniona od pojawienia się inwestora. "Ponieważ nie ma tam możliwości budowy gazociągu ze względu na duże obszary, powstałaby stacja regazyfikacji gazu i dowożenia gazu płynnego" - opisywał Słoniewski.

Dyrektor zaznaczył, że kielecki oddział PSG realizuje dwa projekty strategiczne dla spółki.

Pierwszy dotyczy przebudowy gazociągu Sandomierz-Ostrowiec Świętokrzyski (61 km; nakłady 126 mln zł). "Na ten projekt otrzymaliśmy już dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. To bardzo ważne zadanie nie tylko dla województwa świętokrzyskiego - gaz dystrybuowany tym gazociągiem zostanie przesłany także na Mazowsze i w kierunku Łodzi, gdzie go w tej chwili brakuje i muszą być wprowadzane ograniczenia" - opisywał Słoniewski.

Drugie przedsięwzięcie dotyczy przebudowy gazociągu wysokiego ciśnienia Lubienia-Parszów-Kielce i budowy gazociągu Mójcza-Masłów (w sumie 64 km; nakłady 113 mln zł). "Ten projekt jest na etapie oceny merytorycznej. Zakładamy, że jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego, może dojść do podpisania umowy o dofinansowanie" - zaznaczył dyrektor.

Według Słoniewskiego ten gazociąg daje możliwość zabezpieczenia Kielc, jeśli chodzi o dystrybucję gazu z dwóch stron - co będzie ważne w sytuacjach zamykania gazociągu w przypadkach awarii.

W regionie trwa realizacja inwestycji związanych z przebudową gazociągów: Romanów-Lubienia (17,5 km; nakłady 26,2 mln zł) i Parszów-Bliżyn (10 km; nakłady 20,1 mln zł).

W Świętokrzyskiem poziom gazyfikacji wynosi ok. 60 proc. - paliwo gazowe jest obecne w 62 gminach na 102. "Ten poziom gazyfikacji można różnie interpretować - samo +wejście do gminy+ nie oznacza, że jest ona w pełni zgazyfikowana" - zaznaczył Słoniewski.

Konferencję zorganizowano w związku z jubileuszem 80-lecia gazownictwa w Sandomierzu - rocznica nawiązuje do inwestycji w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W uroczystości wzięli udział m. in. wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski i świętokrzyscy parlamentarzyści PiS.

Polska Spółka Gazownictwa zarządza blisko 180 tys. km sieci gazowej i dostarcza gaz do niemal 7 mln odbiorców indywidualnych i zbiorowych. Rocznie przesyła prawie 11 mld m sześc. gazu. W woj. świętokrzyskim, w ramach Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach, działa pięć gazowni oraz trzy placówki gazownicze PSG.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.