PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Niecałe 600 mln zł na modernizację linii kolejowej ze Skarżyska-Kamiennej do Kozłowa

  • PAP/KDS    6 października 2017 - 13:03
Świętokrzyskie: Niecałe 600 mln zł na modernizację linii kolejowej ze Skarżyska-Kamiennej do Kozłowa
Modernizacja linii kolejowej nr 8 na trasie od Skarżyska Kamiennej, przez Kielce, do Kozłowa, będzie zrealizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego (fot.youtube)

W piątek (06.10) w Kielcach podpisano umowę o wartości prawie 14 mln zł na przygotowanie dokumentacji projektowej modernizacji linii kolejowej od Skarżyska Kamiennej do Kozłowa. Koszt całej inwestycji wyniesie niecałe 600 mln zł.
Modernizacja linii kolejowej nr 8 na trasie od Skarżyska Kamiennej, przez Kielce, do Kozłowa, będzie zrealizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego. W piątkowym podpisaniu umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej wzięli udział m.in. członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Włodzimierz Żmuda, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski oraz przedstawiciele wykonawcy projektu.

Prace zostaną zrealizowane na odcinku o długości 118 km i obejmą m.in. przebudowę obiektów inżynieryjnych, wymianę sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

- Dzięki temu osiągniemy lepsze parametry linii kolejowych pod względem prędkościowym, będzie to prędkość 120 km/h - wyjaśnił Żmuda. Dodał, że PKP PLK będzie dążyć do zwiększenia prędkości na niektórych odcinkach do 140 km/h przy pociągach pasażerskich.

Czytaj więcej: Kielecka komunikacja miejska oferuje bilety za 1 zł

Modernizacja obejmie również przebudowę peronów na 23 stacjach i przystankach, które zostaną dostosowane do potrzeb podróżnych o ograniczonej mobilności. Zamontowane zostaną nowe wiaty, ławki, gabloty z informacją o rozkładzie jazdy oraz funkcjonalne oświetlenie, a na peronach zostanie wyłożona antypoślizgowa nawierzchnia.

Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie do 66 mld zł, z których w całym kraju zrealizowanych zostanie 220 projektów kolejowych. W tym roku PKP PLK planuje podpisanie umów na 20 mld zł.

Głównym zadaniem Krajowego Programu Kolejowego jest poprawa ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.