PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Połaniec chce zbadać możliwości wykorzystania geotermii

  • PAP/KDS    7 stycznia 2018 - 09:23
Świętokrzyskie. Połaniec chce zbadać możliwości wykorzystania geotermii

Według naukowców na tym terenie zasoby energii geotermalnej występują na płytkich głębokościach (fot.shutterstock.com)

Samorząd Połańca rozpoczął starania o otrzymanie funduszy na zbadanie zasobów geotermalnych w gminie i ich wykorzystanie w ciepłownictwie.
  • Jak wyjaśniał burmistrz miasta i gminy Połaniec Jacek Tarnowski, na wniosek samorządu zespół ekspertów przygotował opracowanie dotyczące potencjału zasobów geotermalnych gminy.
  • Badaniami kieruje prof. Jacek Zimny z Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
  • Dzięki geotermii gmina chciałaby w przyszłości stać się samowystarczalną energetycznie. Liczy też na nieprzyciągnięcie inwestorów. 

Z przedstawionych publicznie w grudniu danych wynika, że na terenie gminy i jej okolic, występują zasoby energii geotermalnej na płytkich głębokościach warstw ziemi, skąd można podejmować próby pozyskiwania ciepła. Przykładowo, na głębokości 500 m prognozuje się temperaturę 37 stopni Celsjusza, na 1000 m - 48 stopni Celsjusza, na 1500 m - 59 stopni Celsjusza, na 2000 m - 70 stopni Celsjusza.

Jak wyjaśniał Tarnowski, by potwierdzić te wskaźniki, niezbędne jest wykonanie tzw. odwiertu próbnego. Samorząd o środki na ten cel będzie prawdopodobnie starał się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Burmistrz tłumaczył, że samorząd oczekuje odpowiedzi na pytania, skierowane m.in. do Ministerstwa Rozwoju i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w kwestii możliwości starania się o fundusze na przedsięwzięcia związane z geotermią z innych źródeł zewnętrznych (wymagane jest to przed złożeniem wniosku do NFOŚiGW).

Gmina przygotowuje także specyfikację, związaną z opracowaniem dwóch dokumentów - "Projektu robót geologicznych" i "Analizy uwarunkowań wykorzystania zasobów geotermalnych", które razem z wnioskiem do NFOŚiGW pozwolą na staranie się o środki m.in. na wykonanie odwiertu. Uchwałę, zezwalająca na podjęcie działań w tej sprawie, przyjęła w grudniu rada miasta.

Czytaj więcej: Wody opadowe. Nowe prawo wodne sprawi, że zapłacimy za deszczówkę

Lokalne władze mają nadzieję, że jeśli optymistyczne prognozy dotyczące zasobów źródeł energii geotermalnej w gminie Połaniec znalazłyby potwierdzenie w rzeczywistości, istnieje szansa, aby w przyszłości gmina stała się samowystarczalna pod względem energetycznym.

Ciepło z wnętrza ziemi mogłoby być wykorzystywane do ogrzewania budynków na terenie gminy - obiektów publicznych, jak i prywatnych domów - co pozwoliłby wyeliminować tradycyjne sposoby grzewcze, przyczyniające do zanieczyszczenia środowiska. Dzięki nowemu źródłu energii do budynków można będzie też dostarczać ciepłą wodę użytkową. Zasoby mógłby być też wykorzystywane w rozbudowywanym miejskim kompleksie basenów.

- Jeśli informacja o zasobach energetycznych potwierdziłaby się, byłby to też argument za przyjściem do gminy przedsiębiorców, którzy mogą je wykorzystywać nie tylko w procesie grzewczym, ale także w procesach technologicznych - zaznaczył Tarnowski.

Zdaniem burmistrza Połańca w podobny sposób źródła energii geotermalnej mogłyby wykorzystać także sąsiednie samorządy.

Gmina Połaniec znajduje się w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego tuż przy granicy z Podkarpaciem. Mieszka w niej ok. 12 tys. osób, z czego 8 tys. w samym Połańcu.

W gminie znajduje się ok. 58 ha terenów inwestycyjnych. Wielu mieszkańców pracuje w przemyśle, głównie energetycznym - w Elektrowni Połaniec w Zawadzie i powstałych w niej spółkach. Elektrownia od połowy marca ub.r. należy do kontrolowanej przez Skarb Państwa Enei, która kupiła ją od francuskiej firmy Engie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.