PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich

  • PAP/AT    5 stycznia 2018 - 08:44
Powstanie Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich
Fragment Centrum Kulturowo-Archeologicznego (fot.wikipedia.org/Polimerek)

W Nowej Słupi (Świętokrzyskie) powstanie Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”.
• W Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” dzięki nowoczesnym multimediom - będą prezentowane turystom legendy, nawiązujące do historii regionu.

• Inicjatywa będzie kosztowała ponad 21 mln zł.

• Obiekt powstanie poprzez rozbudowę funkcjonującego od blisko siedmiu lat w Nowej Słupi Centrum Kulturowo-Archeologicznego, a dokładnie - amfiteatru placówki.

Inicjatywa, której koszt realizacji ma wynieść ponad 21 mln zł, będzie współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej kwotą ok. 13,2 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Podpisano już wstępną umowę w tej sprawie. Projekt będą prowadzili wspólnie: gmina Nowa Słupia i Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego (ROT).

Obiekt powstanie poprzez rozbudowę funkcjonującego od blisko siedmiu lat w Nowej Słupi Centrum Kulturowo-Archeologicznego, a dokładnie - amfiteatru placówki. Zostanie wybudowany gmach przykryty kopułą z kinem 5D i ścieżką edukacyjną, przedstawiającą świętokrzyskie legendy.

W myśl koncepcji pomysłodawców Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich będzie miał za zadanie ochronę i promocję materialnego i niematerialnego dziedzictwa, związanego z wielowiekową spuścizną lokalną. "Zgodnie z najnowszymi trendami w turystyce, obiekt będzie wykorzystywał metodę storytelling" (z ang. opowiadanie historii), zaawansowane technologiczne multimedia oraz scenografię. Dziedzictwo niematerialne jest fantastycznym wyróżnikiem regionu świętokrzyskiego. W Polsce nie ma obiektu turystycznego, którego głównym motywem są legendy" - podkreślała prezentując przedsięwzięcie dyrektor biura świętokrzyskiej ROT Małgorzata Wilk-Grzywna.

W głównym budynku wydzielona zostanie ścieżka edukacyjna z salami-gabinetami legend, gdzie będą prezentowane wybrane mity i baśnie świętokrzyskie. Chodzi m. in. legendy o sabatach czarownic, o św. Emeryku, o zbóju Kaku, o powstaniu Kielc. "Postaramy się je skumulować w ten sposób, by łączyły niematerialne dziedzictwo regionu i prawdziwą historię" - zaznaczył p.o. dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Piotr Sepioło.

Legendy będą pokazywane przy wykorzystaniu nowoczesnych technicznie multimediów, takie jak technologie "mind control" - gry sterowane myślą, podłogi podświetlane LED z animacjami, hologramy czy okulary wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W parku znajdą się także elementy tradycyjnej scenografii.

Jak podkreślił wicedyrektor i rzecznik świętokrzyskiej ROT Jarosław Panek, multimedia wykorzystane w parku mają prezentować ciekawą treść - to będzie najbardziej istotne dla przyciągnięcia zainteresowania turystów. "Nasza ideą jest pokazywanie przy pomocy legend istotnych prawd, np. geologicznych - jak tworzyła się przyroda jeśli chodzi o gołoborze, a jak to kiedyś tłumaczono" - zaznaczył. Panek nawiązał w ten sposób do podania o powstaniu skalnego gołoborza na zboczu Łysej Góry, która mówi, że do jego stworzenia przyczyniły się diabły.

Legendy, które nie będą pokazane na ekspozycji, zostaną zaprezentowane w filmie, który zwiedzający obejrzą w kinie sferycznym 5D. Film będzie odsyłał także do różnych atrakcji turystycznych regionu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.