PARTNER PORTALU
  • BGK

Sandomierz szykuje nowe atrakcje dla turystów

  • aw/PAP    9 listopada 2017 - 14:41
Sandomierz szykuje nowe atrakcje dla turystów
Miasto chce też stworzyć ścieżkę turystyczną "Sandomierz - Historia Światłem Malowana" (Fot. pixabay)

Zagospodarowanie dla rekreacji i wypoczynku terenu nad Wisłą i starorzecza Koprzywianki, wytyczenie szlaku kajakowego do Gór Pieprzowych oraz podświetlenie na potrzeby nocnego zwiedzania najciekawszych zabytków Sandomierza planuje miejski samorząd. Inwestycje mają kosztować ponad 11 mln zł.
• Jak poinformowała asystent burmistrza Sandomierza Katarzyna Zioło, poszczególne przedsięwzięcia mają być realizowane w ramach projektu "Podniesienie atrakcyjności turystycznej Sandomierza poprzez wykorzystanie potencjałów endogenicznych".

• Samorząd chce go realizować dzięki wsparciu funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Projekt znalazł się na drugim miejscu rankingu konkursu RPO i został wstępnie wybrany przez zarząd województwa do dofinansowania kwotą ponad 7,3 mln zł. Koszt całego przedsięwzięcia, do którego wkład własny zapewni miasto, to ok. 11,1 mln zł.

Jednym z elementów projektu jest zagospodarowanie na cele rekreacji, wypoczynku i sportu terenu położonego w Sandomierzu nad Wisłą oraz starorzecza Koprzywianki. Obszar ten byłby naturalnym przedłużeniem bulwaru im. Józefa Piłsudskiego, który w pogodne dni przyciąga nad wodę turystów i mieszkańców.

Projekt zakłada utworzenie na nowym obszarze m.in. przystani kajakowej, ścieżki rowerowej, miejsc do grillowania i do opalania. "Czekamy na wydanie decyzji środowiskowej. Trwają prace przy projekcie, żeby móc uzyskać pozwolenie na budowę" - zaznaczyła Zioło.

Z tego miejsca ma się też rozpoczynać trasa kajakowa o długości ok. 5,1 km w kierunku Gór Pieprzowych, które są ciekawym rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Sam rezerwat zyska tablice informacyjne, opisujące jego florę i faunę.

Miasto chce też stworzyć ścieżkę turystyczną "Sandomierz - Historia Światłem Malowana", obejmującą najważniejsze pod względem architektonicznym zabytki. Mury miejskie, Brama Opatowska, kamienica Oleśnickich, ratusz, budynek magistratu, Furta Dominikańska, Collegium Gostomianum i Zamek Królewski zyskają nowoczesne oprawy oświetleniowe LED - na potrzeby nocnego zwiedzania, zaplanowanego na ok. 1,5-godzinny spacer.

"Zwiedzający otrzymają audioprzewodniki z opowieścią o historii Sandomierza. Na zabytkowych obiektach będzie możliwość wyświetlania symboli związanych z dziejami miasta i animacji. Dojdzie do tego muzyka, ponieważ dziedziniec przy zamku i płyta przy rynku będą miały system nagłośnieniowy. Będzie to, na okazję tych spacerów, swego rodzaju przedstawienie +światło i dźwięk+" - opisywała Zioło.

Projekt obejmuje też renowację zabytkowych murów obronnych oraz stworzenie i udostępnienie modelu Klasztoru Dominikańskiego (obecny budynek Urzędu Miejskiego) i nieistniejącego dziś kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Makieta ma służyć wizualizacji tych obiektów sprzed 400 lat, także dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych - będą mogli przez dotyk poznać kształt i fakturę zabytków.

Samorząd Sandomierza liczy, że realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności obiektów turystycznych i powstania w mieście nowych miejsc pracy. Pozwoli też na wydłużenie sezonu turystycznego o miesiące jesienno-zimowe.

Projekt ma być realizowany od kwietnia 2018 r. do października 2020 r.

Sandomierz jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w województwie świętokrzyskim. Na tutejszej Starówce znajduje się ponad 120 zabytków różnych stylów i epok. Nadwiślańskie miasto o tysiącletniej historii leży na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.