Sandomierz szykuje nowe atrakcje dla turystów

Zagospodarowanie dla rekreacji i wypoczynku terenu nad Wisłą i starorzecza Koprzywianki, wytyczenie szlaku kajakowego do Gór Pieprzowych oraz podświetlenie na potrzeby nocnego zwiedzania najciekawszych zabytków Sandomierza planuje miejski samorząd. Inwestycje mają kosztować ponad 11 mln zł.
Sandomierz szykuje nowe atrakcje dla turystów
Miasto chce też stworzyć ścieżkę turystyczną "Sandomierz - Historia Światłem Malowana" (Fot. pixabay)

• Jak poinformowała asystent burmistrza Sandomierza Katarzyna Zioło, poszczególne przedsięwzięcia mają być realizowane w ramach projektu "Podniesienie atrakcyjności turystycznej Sandomierza poprzez wykorzystanie potencjałów endogenicznych".

• Samorząd chce go realizować dzięki wsparciu funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Projekt znalazł się na drugim miejscu rankingu konkursu RPO i został wstępnie wybrany przez zarząd województwa do dofinansowania kwotą ponad 7,3 mln zł. Koszt całego przedsięwzięcia, do którego wkład własny zapewni miasto, to ok. 11,1 mln zł.

Jednym z elementów projektu jest zagospodarowanie na cele rekreacji, wypoczynku i sportu terenu położonego w Sandomierzu nad Wisłą oraz starorzecza Koprzywianki. Obszar ten byłby naturalnym przedłużeniem bulwaru im. Józefa Piłsudskiego, który w pogodne dni przyciąga nad wodę turystów i mieszkańców.

Projekt zakłada utworzenie na nowym obszarze m.in. przystani kajakowej, ścieżki rowerowej, miejsc do grillowania i do opalania. "Czekamy na wydanie decyzji środowiskowej. Trwają prace przy projekcie, żeby móc uzyskać pozwolenie na budowę" - zaznaczyła Zioło.

Z tego miejsca ma się też rozpoczynać trasa kajakowa o długości ok. 5,1 km w kierunku Gór Pieprzowych, które są ciekawym rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Sam rezerwat zyska tablice informacyjne, opisujące jego florę i faunę.

Miasto chce też stworzyć ścieżkę turystyczną "Sandomierz - Historia Światłem Malowana", obejmującą najważniejsze pod względem architektonicznym zabytki. Mury miejskie, Brama Opatowska, kamienica Oleśnickich, ratusz, budynek magistratu, Furta Dominikańska, Collegium Gostomianum i Zamek Królewski zyskają nowoczesne oprawy oświetleniowe LED - na potrzeby nocnego zwiedzania, zaplanowanego na ok. 1,5-godzinny spacer.

"Zwiedzający otrzymają audioprzewodniki z opowieścią o historii Sandomierza. Na zabytkowych obiektach będzie możliwość wyświetlania symboli związanych z dziejami miasta i animacji. Dojdzie do tego muzyka, ponieważ dziedziniec przy zamku i płyta przy rynku będą miały system nagłośnieniowy. Będzie to, na okazję tych spacerów, swego rodzaju przedstawienie +światło i dźwięk+" - opisywała Zioło.

Projekt obejmuje też renowację zabytkowych murów obronnych oraz stworzenie i udostępnienie modelu Klasztoru Dominikańskiego (obecny budynek Urzędu Miejskiego) i nieistniejącego dziś kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Makieta ma służyć wizualizacji tych obiektów sprzed 400 lat, także dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych - będą mogli przez dotyk poznać kształt i fakturę zabytków.

Samorząd Sandomierza liczy, że realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności obiektów turystycznych i powstania w mieście nowych miejsc pracy. Pozwoli też na wydłużenie sezonu turystycznego o miesiące jesienno-zimowe.

Projekt ma być realizowany od kwietnia 2018 r. do października 2020 r.

Sandomierz jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w województwie świętokrzyskim. Na tutejszej Starówce znajduje się ponad 120 zabytków różnych stylów i epok. Nadwiślańskie miasto o tysiącletniej historii leży na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE