PARTNER PORTALU
  • BGK

Włoszczowa krok bliżej obwodnicy. Umowa podpisana

  • aw/PAP    20 grudnia 2017 - 16:02
Włoszczowa krok bliżej obwodnicy. Umowa podpisana
Z udziałem marszałka Adama Jarubasa i wicemarszałka Jana Maćkowiaka w Urzędzie Gminy we Włoszczowie 20 grudnia odbyło się uroczyste podpisanie umowy na realizację zadania pn. „Etap I - Obwodnica Włoszczowy w ciągu DW 786 (fot.:wloszczowa.pl)

Ponad 43 mln zł wyniesie koszt budowy obwodnicy Włoszczowy. W środę (20 grudnia) podpisano umowę na realizację inwestycji, która ma zostać oddana do użytku pod koniec 2020 roku.
• Inwestycja współfinasowana jest ze środków unijnych.

• Składa się z trzech zadań: budowy obwodnicy Włoszczowy, rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 742 na ulicy Jędrzejowskiej i remontu nawierzchni DW 742 w obrębie przejazdu kolejowego linii Kielce-Fosowskie.

• Droga znacznie odciąży ruch kołowy w mieście.

Na 7-km odcinku obwodnicy powstaną nowe skrzyżowania, ciąg pieszo-rowerowy i pieszy. Zakres prac obejmuje także budowę odwodnienia drogi, przepustów oraz przebudowę istniejących skrzyżowań i infrastruktury technicznej (sieć gazowa, energetyczna, wodociągowa, kanalizacja gazowa i sieć teletechniczna).

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 742 przewiduje przebudowę odwodnienia, oświetlenia oraz istniejącej sieci infrastruktury technicznej na 2,5-km odcinku ulicy Jędrzejowskiej. "Harmonogram prac obejmuje budowę zatok autobusowych, chodników i ciągu pieszo-rowerowego. Wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa i zjazdy do posesji" - powiedział z-ca dyr. Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Dariusz Wróbel.

Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek zaznaczył, że na budowę obwodnicy mieszkańcy miasta czekali od ponad 40 lat.

- Włoszczowa położona jest na szlaku kilku dróg wojewódzkich prowadzących z Kielc w kierunku Łodzi, Katowic i Jędrzejowa. Inwestycja odciąży ruch kołowy w naszym mieście, co wpłynie na zmniejszenie hałasu, wydzielanych spalin i poprawę bezpieczeństwa mieszkańców - podkreślił Dziubek.

Wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Jan Maćkowiak dodał, że "budowa obwodnicy Włoszczowy ma niezwykle istotne znaczenie, jeśli chodzi o transport w wymiarze nie tylko regionalnym". "DW 742 to bardzo ważna trasa prowadząca z Włoszczowy w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego przez Przedbórz do woj. łódzkiego, jak również na południe do drogi krajowej nr 78 w kierunku Jędrzejowa. Dlatego inwestycja jest ważna nie tylko dla mieszkańców Włoszczowy, ma też swój wymiar gospodarczy i transportowy" - zaznaczył Maćkowiak.

Koszt inwestycji wyniesie blisko 43,5 mln zł, z czego 85 proc. to środki Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014- 2020. Reszta pochodzi ze środków krajowych będących w dyspozycji Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Jak powiedział PAP dyr. Wróbel na ulicy Jędrzejowskiej prace ruszą na wiosnę przyszłego roku. Budowa obwodnicy rozpocznie się po uzyskaniu pozwolenia na budowę, na jesieni 2018 roku.

Inwestycja ma zostać zakończona do listopada 2020 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.