PARTNER PORTALU
 • BGK

Kielce z platynowym certyfikatem ISO37120

 • pt    22 stycznia 2018 - 18:00
Kielce z platynowym certyfikatem ISO37120
Norma ISO37120 ma być głównym instrumentem monitoringu budowanej obecnie Ramowej Strategii Kielce Smart City 2030+ (fot.kielce.eu)

Kielce są jedynym polskim miastem, które uzyskało certyfikat ISO37120  na najwyższym poziomie – platynowym. Posiadają  go m.in. portugalskie Porto, holenderska Haga, amerykański Boston, kanadyjskie Toronto.
 • World Council on City Data certyfikuje miasta na całym świecie w zakresie zgodności z normą ISO37120.
 • Definiuje ona kompleksowy zestaw 100 wskaźników, które mogą być wykorzystane przez miasta różnej wielkości do mierzenia i kontrolowania poziomu rozwoju pod kątem społecznym, gospodarczym oraz środowiskowym.
 • Norma ISO37120 ma być głównym instrumentem monitoringu budowanej obecnie Ramowej Strategii Kielce Smart City 2030+.

Coraz więcej miast decyduje się na rozwiązania, które uczynią z nich smart cities. Jednak droga do uzyskania takiego poziomu kojarzenia nie jest wcale prosta a samorządowcy muszą wiedzieć, z zestawu jakich narzędzi korzystać, by osiągnąć cel.

Jednym z ważnych kroków na tej drodze jest podjęcie wysiłku zmierzającego o uzyskania przez miasto certyfikatu zgodności z normą ISO37120 „Zrównoważony rozwój społeczny – Wskaźniki usług miejskich i jakości życia” przyznawanego przez World Council on City Data z siedzibą w Toronto.

Czytaj też: Smart city: prawdziwe inteligentne polskie miasto jest nadal utopią

Co ciekawe - nie jest on zarezerwowany dla największych metropolii – wśród 51 miast na całym świecie, które zdecydowały się na poddanie badaniu i uzyskały certyfikat, obok Londynu czy Toronto są także mniejsze miasta jak Haga czy Kielce, jako jedyne miasto w Polsce mogące pochwalić się platynowym certyfikatem.

Wdrożenie normy umożliwi władzom miasta  porównanie Kielc z wiodącymi miastami na poziomie międzynarodowym i krajowym (benchmarking) tworząc podstawy rzetelnej diagnozy rozwoju Kielc jako zrównoważonego miasta inteligentnego i przyczyni się do  budowania wizji przyszłości miasta.  Norma ISO37120 ma być głównym instrumentem monitoringu budowanej obecnie Ramowej Strategii Kielce Smart City 2030+.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski mówi: – Wdrożenie normy ISO37120  ma posłużyć  bardziej efektywnemu zarządzaniu miastem poprzez m.in. dostarczanie usług miejskich wyższej jakości i wspieranie świadomego podejmowania decyzji opartego na danych i zweryfikowanych informacjach. Dzięki wdrożeniu normy dowiedzieliśmy się jakie są silne strony miasta, ale przede wszystkim identyfikujemy obszary, nad którymi musimy pracować.

Obecnie World Council on City Data certyfikuje miasta na całym świecie w zakresie zgodności z normą ISO37120 oraz zajmuje się budową i utrzymaniem światowej sieci innowacyjnych miast nakierowanych na poprawianie usług miejskich oraz jakości życia, monitorowanych przy pomocy pomiaru 100 wskaźników w 17 dziedzinach odzwierciedlających warunki życia w mieście.

WCCD przyznaje certyfikat na 4 poziomach – brązowym, srebrnym, złotym lub platynowym. Jeżeli miastu nie uda się przedstawić danych dla wszystkich obligatoryjnych wskaźników uzyskuje poziom aspirujący.

– Aby uzyskać certyfikat na poziomie platynowym miasto Kielce musiało przedstawić wiarygodne dane dla 98 ze 100 wskaźników zawartych w normie. Dane musiały być udokumentowane w sposób wiarygodny i jednoznaczny – mówi Szymon Ciupa, ekspert ds. smart city, który wspierał Kielce w procesie przygotowania do certyfikacji.

Pod koniec grudnia 2017 roku udało się zakończyć proces certyfikacji i miasto Kielce uzyskało certyfikat  na najwyższym poziomie – platynowym

Certyfikat ISO37120 na najwyższym poziomie posiadają  m.in. portugalskie Porto, holenderska Haga, amerykański Boston, kanadyjskie Toronto czy tajwańskie Taipei. Na poziomie złotym certyfikat uzyskał Amsterdam. W Polsce jedynie dwa miasta wdrożyły normę ISO30120. Gdyni nie udało się przygotować danych obowiązkowych i uzyskała certyfikację na poziomie aspirującym. Gdańsk natomiast wdrożył normę w krajowej, a nie międzynarodowej instytucji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.