PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK wręczyła nagrody „Przyjaciela Zwierząt”

  • pt    20 kwietnia 2017 - 12:14
NIK wręczyła nagrody „Przyjaciela Zwierząt”
Laureaci nagród NIK (fot.nik.gov.pl)

Podczas uroczystej gali w Najwyższej Izbie Kontroli prezes Krzysztof Kwiatkowski wręczył statuetkę „Przyjaciela Zwierząt” Annie Studzińskiej, wieloletniej szefowej kieleckiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
• Nagrodę ma co roku trafiać do osób, instytucji lub organizacji, które prowadzą działalność w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt.

• Anna Studzińska, która otrzymała tegoroczną nagrodę, znana jest z organizacji parad zwierząt domowych połączonych z akcjami adopcyjnymi.

• Rada przyznała także dwa wyróżnienia - Arturowi Spytkowskiemu i Katarzynie Olszewskiej oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum „Sapere Aude” w Rajszewie.


Prezes Najwyższej Izby Kontroli - na wniosek powołanej przez siebie Rady do spraw wspierania działań na rzecz ochrony zwierząt - postanowił przyznawać nagrodę „Przyjaciela zwierząt”.

Ma ona co roku trafiać do osób, instytucji lub organizacji, które prowadzą, wspierają lub propagują działalność w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt. Kandydatów zgłaszają członkowie rady. Oni też zajmują się udokumentowaniem działalności danej osoby lub organizacji.

Anna Studzińska, która otrzymała tegoroczną nagrodę, znana jest z organizacji parad zwierząt domowych połączonych z akcjami adopcyjnymi. W latach 2015-2016 była współorganizatorką konferencji propagujących budowę międzygminnych sieci schronisk. Regularnie odwiedza szkoły i przedszkola z akcjami edukacyjnymi.

Dzięki jej inicjatywie w Kielcach przeprowadzono pierwsze ogólnodostępne zabiegi sterylizacyjne dla zwierząt, a miasto zobowiązało się sfinansować koszt budowy i modernizacji drewnianych domków dla bezdomnych kotów.

Laureatka jest pomysłodawczynią wielu inicjatyw na rzecz pomocy zwierzętom: „Pełna micha” (zbiórka karmy dla zwierząt podczas koncertów znanych artystów), „Bezdomni bezdomnym” (tworzenie w ośrodkach dla bezdomnych kojców dla porzuconych zwierząt) czy „Psim tropem” (rajd górski połączony z edukacją na temat zwierząt domowych) - to tylko te najbardziej znane.

Rada do Spraw Ochrony Zwierząt działająca przy prezesie NIK oprócz nagrody głównej przyznała także dwa wyróżnienia - Arturowi Spytkowskiemu i Katarzynie Olszewskiej oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum „Sapere Aude” w Rajszewie.

Spytkowski i Olszewska od ponad 10 lat bezinteresownie pomagają bezdomnym, chorym i maltretowanym zwierzętom z powiatu starachowieckiego. Mają pod swoją opieką prawie 100 psów, w większości chorych i kalekich. Mimo to udaje im się znajdować domy dla tych zwierzaków. W 2016 roku Spytkowski utworzył przytulisko, które prowadzi z ogromną pasją i sercem. Wyróżniona para interweniuje też zawsze tam, gdzie dzieje się krzywda zwierzętom.

Z kolei Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „Sapere Aude” w Rajszewie wyróżniona została za mądrą działalność społeczną. Uczniowie zorganizowali np. zbiórkę pieniędzy na kastrację zwierząt (m.in. w utworzonej dla tego celu szkolnej kawiarence sprzedawali własne wyroby), w efekcie czego udało im się zebrać około 5 tys. złotych.

Kwota w całości przekazana została fundacji zajmującej się pomocą bezdomnym zwierzętom. Dyrektor szkoły Anna Mieszkian, która odebrała wyróżnienie z rąk prezesa NIK, zapowiedziała kolejne tego typu akcje.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.