PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce testują energooszczędny system oświetlenia ulic

  • PAP/JS    18 maja 2017 - 15:20
Kielce testują energooszczędny system oświetlenia ulic
SmartSave to nowoczesne lampy LED-owe z zaawansowanym systemem sterowania (Fot. Shutterstock, zdj. ilustracyjne)

Energooszczędny system sterowania oświetleniem zainstalowano na jednej z kieleckich ulic. Urządzenie krakowskiego producenta, znane już za granicą, po raz pierwszy testowane jest w Polsce. Władze miasta nie wykluczają, że za kilka miesięcy „SmartSave” pojawi się na innych kieleckich ulicach.
SmartSave to nowoczesne lampy LED-owe z zaawansowanym systemem sterowania. System automatycznie dostosowuje natężenie oświetlenia do aktualnego ruchu i warunków pogodowych. "Sterowanie odbywa się drogą bezprzewodową. Dzięki temu systemowi możemy zaprogramować na określone godziny odpowiednie natężenie światła. Pozwala on na redukcję oświetlenia w godzinach nocnych, kiedy ruch jest znacznie mniejszy. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii sygnał błędu jest wysyłany do operatora, który jest na bieżąco informowany o występujących nieprawidłowościach" - powiedział przedstawiciel producenta Rafał Przonak, który podkreślił, że zainstalowanie systemu gwarantuje oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Inteligentny system sterowania i zarządzania oświetleniem ulicznym w technologii LED znany jest już za granicą. Po raz pierwszy został zainstalowany na ulicy polskiego miasta. "System działa już w czeskiej Ostrawie i wszyscy są tam z niego bardzo zadowoleni" - zapewnił Przonak.

"Specjalny kontroler, który znajduje się na każdej lampie, ma tzw. czujkę. To ona gwarantuje, że np. w słoneczny dzień nie ma ryzyka, aby lampa się zapaliła" - wyjaśniał działanie systemu przedstawiciel producenta.

System zainstalowany na ulicy Romualda to kolejny etap modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie miasta. "Pierwszym był montaż centralnych sterowników do sterowania całymi grupami oświetlenia i redukcji oświetlenia w godzinach nocnych. Testowaliśmy takie sterowniki i pojawiły się one m.in. na ulicy Ściegiennego, gdzie w godzinach nocnych zmniejszamy natężenie światła z uwagi na mniejszy ruch" - powiedział Marcin Oziębło z Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Na kieleckiej ulicy zainstalowano na koszt producenta 12 lamp, nad którymi nadzór będzie sprawował Miejski Zarząd Dróg. "Będziemy testować działalność tego urządzenia w warunkach roboczych przez okres pół roku. Jeśli efekty będą zadowalające, dopiero wtedy będziemy rozmawiali z producentem o dalszej współpracy" - dodał Oziębło. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.