PARTNER PORTALU
  • BGK

Przybędzie terenów zielonych. W Koluszkach, Sulejówku, Starachowicach i Sochaczewie

  • MIW    15 grudnia 2017 - 16:55
Przybędzie terenów zielonych. W Koluszkach, Sulejówku, Starachowicach i Sochaczewie
Przedstawiciele czterech miast podpisali w Ministerstwie Środowiska umowę z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (fot. mat. Min. Środowiska)

Blisko 20 mln zł trafi do Koluszek, Sulejówka, Starachowic i Sochaczewa na rozwój zieleni miejskiej. Dziś (15.12) przedstawiciele tych miast podpisali w Ministerstwie Środowiska umowę z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pieniądze na rozwój zieleni miejskiej pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach programu wsparcie na tego typu działania mogą otrzymać jednostki samorządu terytorialnego, czy regionalne dyrekcje ochrony środowiska. Jak informuje resort środowiska dotychczas udzielono na ten cel już ponad 500 mln zł dotacji, podpisując 103 umowy wsparcia. W najbliższym czasie podpisane zostanie kolejne 55 umów na łączne dofinansowanie o wartości ok. 330 mln zł.

- Tereny zielone odgrywają bardzo ważną rolę w miastach. Oczyszczają powietrze, sprzyjają rozwojowi bioróżnorodności, są miejscem bytowania wielu gatunków zwierząt. Służą także wypoczynkowi i rekreacji. Ponieważ znacząco wpływają na podniesienie jakości życia mieszkańców, chcemy wspierać ich rozwój – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Czytaj: Parki w miastach korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie mieszkańców

Jak informuje resort dzięki 5 mln zł wsparcia w Koluszkach powstaną nowe obszary zielone o powierzchni ponad 10 ha. W Sochaczewie, za sprawą blisko 7 mln zł, poprawiona zostanie jakość terenów zielonych na obszarze ponad 9 ha, zaś w Starachowicach dzięki ok. 4 mln zł wsparcia 5 terenów zielonych o powierzchni całkowitej 7,81 ha. Blisko 20 ha zajmować będzie natomiast Park Miejski w Sulejówku. Na jego utworzenie miasto otrzyma ponad 3 mln zł.

Jak wskazują eksperci choć w polskich miastach przybywa zieleni, to ubywa dużych terenów zielonych. Jak to wyjaśnić? Dodatni bilans wynika z tego, że zieleń pojawia się przy ciągach komunikacyjnych. Coraz mniej jednak jest parków, a tworzenie dużych obszarów zieleni jest trudne z uwagi na ceny nieruchomości w miastach. Grunty po prostu stały się zbyt drogie, by poświęcać je na zielone inwestycje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.