PARTNER PORTALU
 • BGK

Smog, Jadwiga Emilewicz: W ciągu pięciu lat jakość powietrza w miastach się poprawi

 • PAP/AT    4 lutego 2018 - 11:31
Smog, Jadwiga Emilewicz: W ciągu pięciu lat jakość powietrza w miastach się poprawi
Państwo polskie stać na to, aby poprawić jakość życia tym osobom i temu służyć ma Program Czyste Powietrze - powiedziała minister (Jadwiga Emilewicz, fot.mr.gov.pl)

Przy wdrożeniu wielu instrumentów w horyzoncie pięciu lat będziemy mogli odczuć poprawę jakości powietrza w miastach - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
 • Zakładamy, że dzięki wdrożeniu norm dla paliw stałych i wsparciu najbardziej potrzebujących rodzin w termomodernizacji ich domów, w ciągu pięciu lat odczujemy poprawę jakości powietrza w polskich miastach - powiedziała Emilewicz.
 • Przypomniała, że rozporządzenie o standardach emisyjnych dla kotłów, przygotowane pod jej kierunkiem jeszcze w Ministerstwie Rozwoju, weszło w życie 1 października ub.r.
 • Natomiast ustawa o jakości paliw stałych najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu trafi do pod obrady rządu.

"Zakładamy, że przy wdrożeniu wielu instrumentów - z jednej strony norm dla paliw stałych, z drugiej strony programu osłonowego i pomocowego dla osób najbardziej potrzebujących - w horyzoncie pięciu lat będziemy mogli odczuć poprawę jakości powietrza w miastach" - powiedziała minister, pytana, kiedy zaczniemy oddychać lepszym powietrzem.

Przypomniała, że rozporządzenie o standardach emisyjnych dla kotłów, przygotowane pod jej kierunkiem jeszcze w Ministerstwie Rozwoju, weszło w życie 1 października ub.r. "To rozporządzenie wyklucza możliwość sprzedaży tzw. kopciuchów. Tych kotłów, którymi ogrzewa się ponad 70 proc. domów indywidualnych w Polsce, w których można palić śmieciami, fatalnej jakości paliwem, co jest powodem złej jakości powietrza w Polsce" - wskazała Emilewicz.

Jak zapowiedziała, ustawa o jakości paliw stałych najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu trafi do pod obrady rządu. "To jest ustawa, która eliminuje z rynku sprzedaży indywidualnej muły i flotokoncentraty. A zatem te odpady węglowe, które wylatują z komina w postaci pyłu, który następnie ląduje w płucach naszych dzieci" - opisywała.

Jednocześnie - zaznaczyła szefowa MPiT - jej resort zdaje sobie sprawę z tego, że problem jakości powietrza w Polsce "to jest także problem biedy, ubóstwa i wykluczenia". "Wiele osób w Polsce pali byle czym, nie dlatego, że ma taką fanaberię, ale dlatego, że ich nie stać na lepszej jakości paliwo. Dlatego premier Morawiecki, jako minister finansów pod koniec ubiegłego roku przeznaczył 180 mln zł na fundusz termomodernizacji - pilotażowy program ocieplenia domów dla tych, których nie stać, aby te domy sobie ocieplić. Nie stać ich na dobrej jakości kocioł, ani na dobrej jakości paliwo. Te środki zostaną uruchomione w tym roku, aby w wybranych miastach z listy 33 najbardziej zanieczyszczonych , rzeczywiście poprawić jakość termiczną domów osób najuboższych" - tłumaczyła Emilewicz.

Czytaj też: Emilewicz: Chcemy poprawić jakość powietrza w Polsce

Jak poinformowała, pilotaż obejmie dwa województwa: Małopolskę i Śląsk. "Tam mamy najgorszą jakość powietrza i tam też najwięcej ludzi mieszka w domach indywidualnych. W Małopolsce to 564 tysięcy, a na Śląsku 547 tysięcy. Szacunkowo możemy powiedzieć, że 15 proc. z tego stanowią osoby, które nie są w stanie bez wsparcia państwa rozwiązać tego problemu - wyjaśniła minister.

Jak podsumowała: "Program walki ze smogiem to z jednej strony standardy emisyjne, jakość paliw stałych. Ale równolegle duży program pomocowy dla ubogich, wykluczonych energetycznie po to, aby mogli korzystać z atrakcyjnych dla nich taryf opłat za ciepło, ale także, żeby poprawić ich warunki bytowe. Nasz program ma w 100 proc. pomóc najbardziej potrzebującym wymienić ich kotły i ocieplić budynki".

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • mzakrzewski, 2018-02-05 08:16:49

  A tzw, prowincja? Co z utylizacją 5 mln t. rakotwórczego azbestu? Europa sobie z tym radzi, w Polsce proces wymiany, głównie dachów, praktycznie stanął. To się sypie, truje glebę, wodę, powietrze coraz bardziej.
 • ktoś inny, 2018-02-04 19:48:48

  Oczywiście że się poprawi jak poprawiło się Pani spojrzenie na Katastrofę smoleńską. Bzdury gadasz kobieto. Pewnie przez 500+.