PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie, smog: Zła jakość powietrza. Ryzyko alarmu smogowego

  • PAP/AT    16 lutego 2017 - 11:07
Świętokrzyskie, smog: Zła jakość powietrza. Ryzyko alarmu smogowego
Średnia dobowa dla PM10 na dwóch stacjach w świętokrzyskim przekroczyła poziom nakazujący informowanie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego (fot.youtube.com/sejmik.kielce.pl)

• W czwartek (16 lutego) rano na stacjach pomiarowych w woj. świętokrzyskim nadal kilkakrotnie przekroczone były normy jakości powietrza dotyczące stężenia pyłu PM10.
• Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach poinformował o ryzyku wystąpienia alarmu smogowego.
Średnia dobowa dla PM10 na dwóch stacjach w regionie przekroczyła poziom nakazujący informowanie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego. Poziom informowania to stężenie dobowe 200 mikrogramów na metr sześc., a alarm - 300 mikrogramów na metr sześc.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ), dobowy pomiar stężenia pyłów PM10 na stacji w Kielcach wyniósł 212 mikrogramów na metr sześc., natomiast na stacji w Połańcu - 208 mikrogramów na metr sześc.

"Przyczyną stwierdzonych podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego PM10 jest - w opinii WIOŚ - przede wszystkim emisja z indywidualnych systemów ogrzewania domów oraz niekorzystne warunki meteorologiczne w ostatnich dniach, które ograniczają intensywność dyspersji zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie atmosfery, powodując ich kumulację" - napisano w komunikacie.

Czytaj też: Największy smog w południowej i centralnej Polsce

Występowaniu wysokich stężeń zanieczyszczeń i utrzymywaniu się złej jakości powietrza sprzyjać będą słaby wiatr i brak opadów.

WIOŚ ostrzega, by w miejscach, gdzie będą utrzymywały się bardzo wysokie stężenia pyłu, przebywania na otwartym powietrzu unikały: małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami serca i dróg oddechowych, astmatycy. Zdrowe dorosłe osoby powinny wystrzegać się aktywności fizycznej na powietrzu.

Czytaj też: Minister uderza w smog zbyt słabo?

Inspektorat apeluje, żeby - jeśli dojdzie do przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 mikrogramów na metr sześc.) - ograniczyć przebywanie poza budynkami "do niezbędnego minimum".

Aktualne wyniki pomiarów uzyskiwanych w ramach Wojewódzkiego Systemu Jakości Powietrza dostępne są na stronie internetowej smjp.kielce.pios.gov.pl

W czwartek o godz. 10 stężenie PM10 w Kielcach wynosiło 191 mikrogramów na metr sześc., w Nowinach pod Kielcami - 394 mikrogramów na metr sześc., w Połańcu - 217 mikrogramów na metr sześc., a w Małogoszczy - 153 mikrogramy na metr sześc.

W ostatnich dniach dobowe stężenia pyłów w woj. świętokrzyskim nie odbiegały od normy. Sytuacja zaczęła się pogarszać we wtorek wieczorem.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

W efekcie smogu osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegmę, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.