PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyska PO o dwóch latach rządów PiS w regionie

  • PAP/rs    13 listopada 2017 - 16:55
Świętokrzyska PO o dwóch latach rządów PiS w regionie
Słabe tempo inwestycji drogowych i kolejowych - to niektóre zarzuty świętokrzyskiej POW, dotyczące dwuletnich rządów PiS. (Fot. Shutterstock.com)

Słabe tempo inwestycji drogowych i kolejowych w regionie oraz niewywiązywanie się z części obietnic wyborczych - to niektóre zarzuty świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej, dotyczące dwuletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości.
• Posłowie PO, odnosząc się do regionu świętokrzyskiego, skrytykowali m.in. tempo inwestycji drogowych i kolejowych.

• Wyrazili również zaniepokojenie sytuacją Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) ze Starachowic, która nie weszła do nowej sieci szpitali w regionie, co zapewniłoby placówce finansowanie świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia.

• Prezes świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec komentując zarzuty polityków Platformy podkreślił: - Sprzątamy po rządach PO, także w regionie.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Kielcach posłowie PO Marzena Okła-Drewnowicz i Artur Gierada, odnosząc się do regionu świętokrzyskiego, skrytykowali m.in. tempo inwestycji drogowych i kolejowych.

- Jedną z pierwszych inwestycji drogowych, które miały ruszyć w 2016 r., była budowa kilkunastokilometrowego odcinka drogi nr 42 między Skarżyskiem a Starachowicami. Zostały wydane tam wszystkie niezbędne decyzje, wypłata odszkodowań, wywłaszczenia oraz wykupy gruntów - zaznaczyła Okła-Drewnowicz. Dodała, że na pytanie do ministerstwa o termin zakończenia tej inwestycji, otrzymała odpowiedź, że "ta droga nie jest priorytetowa, ponieważ natężenie jest mniejsze niż średnie, dlatego nie będzie budowana".

Posłanka odniosła się także do infrastruktury kolejowej. - Podczas jednej z wizyt w województwie świętokrzyskim wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że priorytetem będą linie kolejowe, a jako przykład podał modernizację linii nr 25. Skierowałam zapytanie poselskie, czy ta linia zostanie przeniesiona z listy rezerwowej na podstawową. Pan premier odpowiedział, że takich planów nie ma - tłumaczyła Okła-Drewnowicz.

Wyraziła również zaniepokojenie sytuacją Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) ze Starachowic, która nie weszła do nowej sieci szpitali w regionie, co zapewniłoby placówce finansowanie świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. - W poniedziałek zorganizowana została sesja powiatu skarżyskiego z udziałem pacjentów, którzy wołają o pomoc i mówią, że mają duże problemy w dostępie do świadczeń - dodała Okła-Drewnowicz.

Poseł Gierada zwrócił uwagę, że rolą opozycji jest przypominanie rządzącym o złożonych przez nich obietnicach wyborczych. Wśród tych, które nie udało się do tej pory zrealizować wymienił m.in. budowę w stolicy województwa nowej hali sportowej, czy utworzenie w podkieleckich Obicach Centralnego Portu Lotniczego.

- Wracając do dróg, to chcielibyśmy, aby PiS budował je w takim tempie, jak to było za naszych rządów - zaznaczył Gierada. Dodał, że podczas koalicji PO-PSL w woj. świętokrzyskim wybudowano ponad 100 km dróg krajowych, natomiast PiS w ciągu dwóch lat rozpisało przetargi na 7,6 km.

Parlamentarzyści, pytani przez dziennikarzy o podsumowanie ich dwuletniej działalności w Sejmie, zwrócili uwagę, że w każdej z wymienionych spraw interweniowali po przez interpelacje poselskie, zapytania czy zbiórki podpisów.

- Mimo, że się jest opozycją, to jeśli się bardzo chce można podejmować tego typu interwencje i walczyć do skutku, bo nie można zostawić mieszkańców samych - podkreśliła Okła-Drewnowicz. Gierada zaznaczył, że "bycie posłem opozycji nie zwalnia z odpowiedzialności".

Prezes świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec komentując zarzuty polityków Platformy podkreślił: - Sprzątamy po rządach PO, także w regionie.

- W województwie świętokrzyskim takich pieniędzy na infrastrukturę, jaką przez dwa lata przeznaczył nasz rząd, PO nie udało się tego przez osiem lat poczynić. Jeśli chodzi o Krajowy Program Kolejowy, to o 800 mln zł więcej przeznacza się na realizację inwestycji kolejowych, których zakres w minionym ośmioleciu był bardzo wąski - podkreślił Lipiec.

Polityk zaznaczył, że w regionie m.in. ogłoszony został przetarg na obwodnicę Morawicy, a na drodze krajowej nr 7 oddano już jeden z odcinków.

Lipiec skomentował również sytuację Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. - PAKS odnalazły się dosyć dobrze w tzw. sieci szpitali. Szkoda, że nie umiały zadbać o klinikę w Starachowicach. Wina leży po stronie zarządu PAKS - podkreślił poseł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.