PARTNER PORTALU
 • BGK

Kielce, dworzec autobusowy: Będzie drugi przetarg na przebudowę dworca PKS

 • PAP/AT    3 lutego 2018 - 13:47
Kielce, dworzec autobusowy: Będzie drugi przetarg na przebudowę dworca PKS
Do końca lutego Kielce ogłoszą przetarg na przebudowę dworca PKS (fot.ztm.kielce.pl)

Po unieważnieniu pierwszego, Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach ogłosi drugi przetarg na przebudowę dworca autobusowego.
 • Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach do końca lutego ogłosi drugi przetarg na przebudowę dworca autobusowego.
 • Pierwszy został unieważniony, bo oferty dwukrotnie przewyższyły kwotę, jaką miasto przeznaczyło na inwestycję.
 • Do czasu zakończenia inwestycji pasażerowie korzystają z dworca tymczasowego, zlokalizowanego na Placu Niepodległości przed budynkiem dworca PKP.

W przetargu na przebudowę kieleckiego dworca autobusowego wpłynęły dwie oferty. Droższa opiewała na kwotę blisko 86 milionów złotych. Druga była tańsza o siedem milionów, podczas gdy na inwestycję miasto przeznaczyło tylko 40 milionów złotych. W tej sytuacji prezydent Kielc podjął decyzję o unieważnieniu przetargu.

"Nie rozstrzygnęliśmy przetargu oczywiście ze względu na cenę. Po dokładnym przyjrzeniu się projektowi uznaliśmy, że jest wiele rzeczy do poprawy. Dlatego, że to nie jest pałac i pewne technologiczne rzeczy, które będą miały wpływ na cenę, należy zmienić" - powiedział PAP prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Początkowo władze miasta liczyły, że już w marcu rozpoczną się pierwsze prace, a dworzec miał być oddany do użytku w połowie 2019 roku. "Wydłużyliśmy termin realizacji inwestycji o sześć miesięcy, co też będzie miało wpływ na cenę. Projektanci mają miesiąc na naniesienie poprawek. Do końca lutego ogłosimy drugi przetarg" - zapowiedział prezydent Kielc.

Według projektu kopuła dworca ma pozostać bez zmian. Ale okładzinę zewnętrzną będą stanowiły tafle szklane, z możliwością zaciemnienia powierzchni nawet do 80 proc. W środku budynku oprócz kas biletowych, poczekalni, w tym jednej dla matki z dzieckiem, przewidziano także powierzchnię przeznaczoną na miejskie wystawy, multimedialną bibliotekę, a na ścianach miały pojawić się ceramiczne talerze.

Do czasu zakończenia inwestycji pasażerowie korzystają z dworca tymczasowego, zlokalizowanego na Placu Niepodległości przed budynkiem dworca PKP. Rozpoczął on działalność 1 stycznia tego roku.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat. 1 kwietnia 2016 roku władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • ziggy, 2018-02-16 19:32:26

  panie Lubawski, chyba juz czas dac sobie spokoj... mam nadzieje, ze nowy prezydent zrobi porzadek z tymi lesnymi dziadkami z ZTM...