PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie z bezpiecznym deficytem na 2018 r.

  • aw/PAP    22 grudnia 2017 - 11:36
Świętokrzyskie z bezpiecznym deficytem na 2018 r.
Budżet woj. świętokrzyskiego przeszedł większością głosów radnych, przy dwóch głosach wstrzymujących się i trzech przeciw (fot.:sejmik.kielce.pl)

Dochody na poziomie ponad 688,5 mln zł i wydatki w kwocie ponad 763,5 mln zł zakłada budżet województwa świętokrzyskiego na 2018 r., przyjęty w czwartek w Kielcach przez radnych sejmiku. Zdaniem marszałka, jest to budżet "ambitny i rozwojowy".
Deficyt wyniesie ponad 74,5 mln zł i w większości (ponad 54 mln zł) będzie finansowany z wolnych środków pochodzących z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych. "Pozostałe 20 mln zł pokryjemy z zaciągniętego kredytu" - wyjaśnił przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk. Dodał, że według niego jest to "bezpieczny deficyt".

Wydatki budżetu województwa wyniosą ponad 763,5 mln zł, z czego ok. 56 proc. (ponad 432 mln zł) stanowić będą wydatki majątkowe. "Ten wskaźnik pokazuje, że jesteśmy na czwartym miejscu wśród województw w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że te pieniądze idą na inwestycje, a nie na wydatki bieżące. Według mnie ten budżet jest ambitny i rozwojowy" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Zaznaczył, że po raz kolejny w budżecie dominuje dział transport i łączność (453 mln zł). Ważne pozycje stanowią również oświata i wychowanie, ochrona zdrowia oraz kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. Najwięcej wydatków majątkowych stanowią inwestycje na drogach wojewódzkich - ponad 362,2 mln. "Są to takie wydatki jak np. obwodnice Pińczowa, Włoszczowy, Kazimierzy Wielkiej czy most w Nowym Korczynie" - zaznaczył Jarubas.

Dochody województwa w 2018 r. mają być o 3,3 proc. większe niż w budżecie uchwalonym przed rokiem, a w stosunku do zmian, jakie w ciągu roku wprowadzono do dokumentu, wyższe o prawie 31 proc. Wydatki wzrosną natomiast o 42 proc. "Są to imponujące wartości, ale też stanowią ogromne wyzwanie dla zarządu województwa świętokrzyskiego" - dodała skarbnik województwa Maria Fidzińska-Dziurzyńska.

Pozytywnie na temat przyszłorocznego budżetu województwa wyrażali się także radni z opozycji. "Z zapisów wynika, że jest to budżet rozwojowy, o czym świadczą wydatki inwestycyjne" - stwierdził wiceprzewodniczący sejmiku z PiS Andrzej Pruś. Dodał natomiast, że "jest to związane z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi".

Budżet przeszedł większością głosów radnych, przy dwóch głosach wstrzymujących się i trzech przeciw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.