PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Zalewska: Rozporządzenie ws. ramowych planów nauczania gotowe do podpisu

  • PAP/JS    16 marca 2017 - 17:12
Anna Zalewska: Rozporządzenie ws. ramowych planów nauczania gotowe do podpisu
Ramowe plany określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć w poszczególnych klasach danego typu szkoły. (fot. MEN/twitter)

Jeszcze dziś lub jutro (17 marca) będzie podpisane rozporządzenie ws. ramowych planów nauczania - poinformowała w Olsztynie minister edukacji Anna Zalewska.
• O termin podpisania rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania Zalewska była pytana podczas briefingu po spotkaniu z dyrektorami szkół i samorządowcami z woj. warmińsko-mazurskiego.

• Według szefowej MEN, być może jeszcze w czwartek będzie ono podpisane przez wiceminister Marzenę Machałek albo zostanie podpisane w piątek.

• Ramowe plany określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć w poszczególnych klasach danego typu szkoły.

O termin dopytywali już nauczyciele. Jej zdaniem mogą oni uznać, że projekt dostępny na stronie internetowej MEN to wersja obowiązująca i "spokojnie zabierać się do pracy". Dodała, że na stronie resortu są wszystkie kluczowe rozporządzenia związane z organizacją roku szkolnego. Część z nich jest jeszcze w Rządowym Centrum Legislacji, ale - jak oceniła - merytorycznie nic się w nich już nie zmieni.

Rozporządzenie ws. ramowych planów nauczania jest konsekwencją zmiany struktury szkół, m.in. przywrócenia 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz nowej podstawy programowej dla tych szkół. Dotychczasowe "ramówki" określały minimalny wymiar godzin na danym etapie edukacyjnym przeznaczonych na realizację poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z wychowawcą. Nowe mają inną konstrukcję - określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć w poszczególnych klasach danego typu szkoły.

Zalewska, mówiąc o działaniach resortu w związku z wprowadzaną reformą, zapewniła, że wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Jak mówiła, 98 proc. rad powiatów i blisko 96 proc. gmin przygotowało już projekty uchwał dostosowujących sieci szkolne do reformy oświaty. Zgodnie z ustawowym wymogiem samorządy muszą przyjąć uchwały do końca marca. Wcześniej muszą je zaopiniować kuratorzy.

Czytaj też: MEN zlikwiduje szkolne biblioteki?

Szefowa MEN przypomniała, że w lutym podpisała rozporządzenie dot. nowej podstawy programowej, która będzie wprowadzana stopniowo po wejściu w życie reformy zmieniającej strukturę szkół. Pierwsi - od roku szkolnego 2017/2018 - zgodnie nią będą się uczyć uczniowie klas I, IV i VII 8-letniej szkoły podstawowej. Według minister do końca czerwca będą gotowe podręczniki i nauczyciele zostaną przeszkoleni z nowej podstawy programowej.

Przypomniała też, że od kilku miesięcy pracuje ministerialny zespół ds. statusu zawodowego pracowników. Wyniki jego pracy mają być przedstawione do końca marca. W kwietniu resort ma przedstawić projekt zmian w finansowaniu oświaty oraz informacje o podwyżkach dla nauczycieli. Z kolei w czerwcu, razem z ministerstwem nauki i szkolnictwa, MEN chce zaprezentować, jak od 2018 r. będzie wyglądać doskonalenie zawodowe nauczycieli.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.