PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Zalewska: troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę

  • PAP/rs    24 stycznia 2018 - 18:15
Anna Zalewska: troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę
Od 1 kwietnia płace nauczycieli wzrosną o 5 proc. - zapewnia minister edukacji Anna Zalewska.

Troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę, od 1 kwietnia płace nauczycieli wzrosną o 5 proc. - zapewniła w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska po spotkaniu Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. ZNP i FZZ podtrzymały swoje żądanie wzrostu o 15 proc.
  • Przed trwającym ponad trzy godziny spotkaniem w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, nazwali posiedzenie spotkaniem "ostatniej szansy" dla zespołu w dotychczasowej formule.
  • Mówili, że chcą rozmowy o problemach, które - ich zdaniem - wymagają pilnego rozwiązania, m.in. zwiększenia nakładów na oświatę, w tym wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 15 proc., z wyrównaniem od 1 stycznia 2018 r.
  • Zgodnie z zapowiedziami rządu płace nauczycieli mają w ciągu trzech lat wzrosnąć o 15 proc., począwszy od tego roku o 5 proc. rocznie.

Przed dwoma tygodniami ZNP zapowiadał zawieszenie udziału w pracach zespołu w dotychczasowej formule.

Na briefingu po spotkaniu minister przypomniała, że w skład zespołu wchodzą przedstawiciele MEN, związków zawodowych i samorządów. "Jak państwo się domyślacie, bardzo często są to stanowiska bardzo różne. Tam, gdzie mogliśmy się dogadać, zakończyliśmy pierwszy etap. Teraz wchodzimy w drugi. Tutaj czeka nas bardzo wiele zadań aż do 2019 r." - powiedziała. Wyjaśniła, że chodzi o kwestie dotyczące doskonalenia zawodowego nauczycieli, zmiany w podziale subwencji oświatowej, tak, by punktem wyjścia nie był pojedynczy uczeń, ale oddział klasowy, szkolnictwo branżowe oraz kryteria oceny pracy zawodowej nauczycieli.

Poinformowała, że zaproponowała związkom zawodowym, by do 2 lutego przedstawili swoje propozycje dotyczące kryteriów oceny. Jednocześnie zapowiedziała, że zespół, który obecnie pracuje nad kryteriami oceny "gdzieś około 6-7 lutego" przedstawi założenia do projektu rozporządzenia w tej sprawie.

- Troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę - zapewniła Zalewska. Przypomniała, że od 1 stycznia o 1 mld 600 mln zł wzrosła subwencja oświatowa w związku z planowaną od 1 kwietnia podwyżką dla nauczycieli o 5 proc. Dodała, że "od 1 września rozpoczyna się proces dochodzenia do dodatkowych 500 zł miesięcznie dla najlepszych nauczycieli".

- Jeśli chodzi o funkcjonowanie zespołu w takim składzie, to z mojej strony padła propozycja rozszerzenia składu. Nie było na to zgody. Związki żądają za to - i słusznie, bo jestem do dyspozycji związków - jeszcze indywidualnych spotkań z przedstawicielami poszczególnych związków - mówiła minister.

Odnosząc się zaś do kwestii porozumienia co do tematów spotkań przyznała, że są między stroną rządową a związkami rozbieżności. - Związki zawodowe podnosiły - i jest tutaj między nami rozbieżność - inaczej rozłożenie nakładów na edukację. Chcieliby 15 proc. podwyżki już od 1 stycznia tego roku. Przypominam, że to prawie 10 mld zł. Ja się zgadzam, że potrzebujemy inwestować w edukację, ale chcę pokazać, że takie są w tej chwili możliwości budżetu - w tym roku 1 mld 600 mln zł, a od 1 stycznia 2019 r. kolejne 5 proc. - powiedziała Zalewska.

O rozbieżnościach mówili też po spotkaniu przewodniczący Branży Nauki i Oświaty FZZ Sławomir Wittkowicz i wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

- Gdyby jednym zdaniem ocenić to, co się wydarzyło, to po prostu się spotkaliśmy. Niestety z tego niewiele wynika dla nauczycieli, dla pracowników oświaty, bo podstawowy postulat, który został zgłoszony w stanowisku do pani minister przez FZZ i ZNP, czyli wzrost wynagrodzeń od 1 stycznia tego roku o 15 proc. został wysłuchany i na tym się zakończyło - poinformował dziennikarzy Baszczyński.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.