PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Polska-Rosja: 41,65 mln euro na projekty z trzech województw

  • aw    29 grudnia 2017 - 12:24
Program Polska-Rosja: 41,65 mln euro na projekty z trzech województw
Minister Jerzy Kwiecinski podpisał w imieniu rządu umowę dot. realizacji Programu Polska-Rosja (fot.:twitter.com/MR_GOV_PL)

Rada Ministrów przyjęła program Polska-Rosja. Dzięki temu  41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej trafi do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim.
Jak informuje resort rozwoju, budżet programu wynosi 62,47 mln euro, w tym 41,65 mln euro z funduszy Unii Europejskiej i 20,82 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej (Federacja Rosyjska do programu przystąpiła 26 grudnia br.)

Na co można pozyskać pieniądze?

W ramach programu będzie możliwa realizacja projektów wpisujących się w następujące cele tematyczne:

- promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego;
- ochrona środowiska, łagodzenie zmian klimatycznych i adaptacja;
- poprawa dostępności regionów, rozwój trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych;
- wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami.

– W związku z podjęciem uchwały przez rząd już poprosimy polsko-rosyjski komitet monitorujący o zatwierdzenie 5 potencjalnych projektów pozakonkursowych, a na początku przyszłego roku wspólnie podejmiemy decyzję ws. szybkiego uruchomienia naboru – powiedział Jerzy Kwieciński wiceminister rozwoju i dodał, że decyzję Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu poprzedziły liczne konsultacje i uzgodnienia z innymi ministerstwami.

– Cieszę się, że finalnie doszliśmy do satysfakcjonującego porozumienia, z którego po stronie polskiej skorzystają województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i pomorskie – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Jak dofinansowanie?

Dofinansowanie projektów ze środków programu wynosi maksymalnie 90 proc. całkowitego budżetu projektu, co oznacza konieczność współfinansowania co najmniej 10 proc. wydatków projektu ze środków własnych beneficjentów.

Projekty konkursowe mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 2,5 mln euro. W każdym projekcie musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Obwodu Kaliningradzkiego.

O dofinansowanie ubiegać się mogą wnioskodawcy, którzy są osobami prawnymi posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu.

Instytucją Zarządzającą Programem jest Ministerstwo Rozwoju, wspierane przez Wspólny Sekretariat Techniczny (WST) w Olsztynie, który funkcjonuje w ramach Centrum Projektów Europejskich.

Wkład finansowy Federacji Rosyjskiej zostanie przekazany do Instytucji Zarządzającej (Ministerstwo Rozwoju RP), natomiast będzie wydatkowany wyłącznie na terytorium Federacji Rosyjskiej na działania realizowane przez beneficjentów rosyjskich oraz na realizację zadań z zakresu pomocy technicznej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • AMazur, 2018-01-02 08:52:19

    Rzutem na taśmę udało się, oby dalej było z górki .