PARTNER PORTALU
 • BGK

Olsztyn nie doczeka się spalarni?

 • Piotr Toborek    17 lipca 2017 - 07:44
Olsztyn nie doczeka się spalarni?
ZGOK w Olsztynie otwierano z wielką pompą, potem już tak różowo nie było. (fot.zgok.pl)

Czas dużych spalarni w Polsce powoli mija. Jeśli będą budowane, to tylko tam, gdzie proces inwestycyjny się rozpoczął. Mowa o Szczecinie, Gdańsku i Olsztynie. Coraz więcej jednak wskazuje na to, że w tym ostatnim instalacja może nie powstać.
• Ciągle nie ma decyzji w sprawie budowy spalarni odpadów w Olsztynie.

• Budowa budzi wiele kontrowersji - przeciwnikami są nie tylko mieszkańcy, ale i część gmin należących do związku komunalnego, który jest właścicielem Zakładu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.

• Miasto tłumaczy, że dzięki spalarni pozyska ciepło do miejskiej sieci. 

 

Olsztyn czyni starania o budowę spalarni, która miałaby dostarczać ciepło dla miasta, wykorzystując paliwo RDF z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, już od 2010 roku. Inwestycję jednak odłożono, najpierw powstał wspomniany ZUOK.

Zakład działa już od prawie dwóch lat, ale dokłada do pozbycia się każdej tony wyprodukowanego paliwa. A ściślej mówiąc, dokładają gminy (czyli mieszkańcy) będące członkami związku komunalnego. To ma się zmienić gdy powstanie spalarnia – twierdzą władze miasta. Tłumaczą, że bez niej system jest niekompletny.

Czy jednak powstanie?

Już kilka razy wydawało się, że inwestycja jest przesądzona, ciągle jednak nie było ostatecznej decyzji ze strony Ministerstwa Środowiska.

Czytaj też: Doczekaliśmy się: spalarnie i drogie śmieci powodują konflikty między gminami

Do jej wydania brakuje przede wszystkim opinii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ta miała zostać podjęta już w ubiegłym roku, potem termin przesunięto na koniec czerwca 2017, ale mamy połowę lipca, a decyzji nie ma dalej.

Jak się dowiedzieliśmy w NFOŚiGW, trzeba się jej spodziewać przed końcem roku:

- Uprzejmie informuję, że NFOŚiGW jest jeszcze w trakcie oceny realizacji projektu dotyczącego spalarni w Olsztynie. Decyzji o przyznaniu lub nie jego dofinansowania - której dokonuje Instytucja Pośrednicząca II stopnia (Ministerstwo Środowiska) - należy spodziewać się w IV kwartale br. - odpowiedział na nasze pytanie fundusz.

Druga z instytucji, od której zależą losy inwestycji – Polski Fundusz Rozwoju – odmawia odpowiedzi na pytanie o to, czy i kiedy decyzja zapadnie, tłumacząc, że nie komentuje trwających postępowań.

Czy brak odpowiedzi i odwlekanie decyzji dają podstawy do domysłów, że strona ministerialno-rządowa szuka rozwiązania na to, jak uniknąć inwestycji, która budzi wielkie kontrowersje?

To bardzo prawdopodobne, bo przecież od pewnego czasu ze strony Ministerstwa Środowiska słyszymy, że czas budowania wielkich spalarni i instalacji MBP mija.

Wiceminister Sławomir Mazurek nie raz mówił, że samorządy budują wielkie instalacje na własne ryzyko i muszą się liczyć z konsekwencjami. Co więcej, Mazurek twierdził: - Zbudowaliśmy wiele instalacji, bardzo drogich, nie biorąc często pod uwagę także późniejszych kosztów ich funkcjonowania. Dlatego dziwi mnie, że samorządy ciągle wpisują do Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami kolejne inwestycje.

Być może Olsztyn to pierwszy sygnał, że za słowami idą także czyny?

Rezygnacja z inwestycji w Olsztynie byłoby niejako przyznaniem, że wydane wcześniej pieniądze (ponad 200 mln) nie zostały dobrze zainwestowane i nie ma sensu pompować w olsztyński kompleks kolejnych setek milionów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • retoryka ta sama, 2017-07-17 13:21:53

  Olsztyn ma spore doświadczenie w inwestycjach dla gospodarki odpadami i mieszkańcom zależy na tym aby mieć na utrzymaniu drugi duży obiekt w tym zakresie - portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/zgok-w-olsztynie-kosztowal-157-mln-dzisiaj-musi-placic-zeby-ktos-kupil-od-niego-paliwo,88178.html ...  rozwiń
 • Jan J. Biedak, 2017-07-17 10:41:42

  A może to czas na Technologię D4...? Zapraszamy do współpracy z PL-US Technologies.
 • fr, 2017-07-17 10:24:27

  zawsze taka sama retoryka odnośnie wypowiedzi wyrwanych z kontekstu. Pan Minister powiedział to, powiedział tamto... A może choć raz zacytować coś co odnosi się konkretnej inwestycji, a nie wrzucać do jednego worka wszystko jak leci. Pan Minister akurat o inwestycji w Olsztynie miał inne zdania. I a...kurat warmińsko-mazurski WPGO został pozytywnie zaopiniowany w min. środowiska. Szoda, ze portalsamorzadowy jest taki stronniczy i nieprecyzyjny. W sumie: nierzetelny  rozwiń