PARTNER PORTALU
  • BGK

Obwodnica Ostródy i droga z Olsztyna do Olsztynka dostępne dla kierowców

  • pt    22 grudnia 2017 - 16:26
Obwodnica Ostródy i droga z Olsztyna do Olsztynka dostępne dla kierowców
Obwodnica Ostródy jest częścią inwestycji polegającej na budowie dwóch odcinków dróg o łącznej długości 18,4 km (fot.gddkia)

W Wigilię Bożego Narodzenia kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg w województwie warmińsko-mazurskim. To DK nr 16 i S51.
• W okolicach Ostródy udostępniony został odcinek drogi ekspresowej S7, który ominie Ostródę od wschodu.

• Droga krajowa nr 16 ominie miasto od południa (jedna nitka).

• Kierowcy podróżujący z Olsztynka do Olsztyna pojadą już nową, dwujezdniową drogą ekspresową S51 aż do powstającej obecnie obwodnicy stolicy województwa.

Jak informuje Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, od 22 grudnia kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Ostródy w ciągu S7. Jedynie w miejscu budowy mostu łukowego nad kanałem Pauzeńskim trwają jeszcze ostatnie prace (układana jest warstwa izolacji), w związku z tym występuje tu tymczasowy objazd.

Generalny wykonawca przejął obowiązki podwykonawcy, który budował most i ogłosił upadłość, i kontynuuje budowę. W rezultacie przez kilka najbliższych tygodni będzie obowiązywała dotychczasowa organizacja ruchu - objazd drogami lokalnymi o długości ok. 1 km.

Dostępna dla ruchu jest też jedna jezdnia obwodnicy Ostródy w ciągu DK16.

GDDKiA tłumaczy, że w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi niedokończone zostały prace na jednej nitce mostu, zakończenie prac na tym odcinku planowane jest wiosną przyszłego roku.

Obwodnica Ostródy jest częścią inwestycji polegającej na budowie dwóch odcinków dróg o łącznej długości 18,4 km, z czego 9,7 km w ciągu S7 i 8,7 km  w ciągu DK 16.  Wybudowano 9 wiaduktów drogowych,  5 mostów, 1 przejście dla pieszych pod drogą S7, przejścia dla zwierząt niezbędne dla bezpiecznej migracji zwierząt.

Czytaj też: Te drogi krajowe mają być gotowe w 2018 r. Sprawdź, co planuje GDDKiA

W ciągu DK 16 powstaje czteroprzęsłowy most typu extradosed o długości 677 m, położony nad rynną polodowcową jeziora Morliny. Obiekt będzie pełnił również funkcję przejścia dla zwierząt. Drugim co do wielkości mostem (561 m długości) realizowanym w ramach tej inwestycji jest most nad Drwęcą i jej doliną, ul. Mazurską oraz linią kolejową. 

W ramach budowy obwodnicy Ostródy powstaje także most łukowy nad Kanałem Pauzeńskim w ciągu S7 o długości 343 m oraz nad terenem bagiennym wzdłuż Jeziora Pauzeńskiego o długości 340 m.

Bez skrzyżowań między Olsztynem a Olsztynkiem

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia kierowcy skorzystają z drogi ekspresowej S51 Olsztyn – Olsztynek. Do czasu zakończenia wszystkich prac poza głównym ciągiem drogi maksymalna dopuszczalna prędkość będzie taka jak dla dwujezdniowej drogi klasy GP, czyli 100 km/h. Dostęp do drogi będzie możliwy tylko poprzez węzły.

GDDKiA informuje, że dokończenia będzie wymagał jeszcze kilkusetmetrowy odcinek tej drogi na połączeniu z budowanym obecnie w ramach południowej obwodnicy Olsztyna węzłem Olsztyn Południe.

W ramach inwestycji powstało 13,3 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S51 wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową obiektów inżynierskich oraz obiektów ochrony środowiska. Powstały dwa węzły drogowe – Stawiguda i Gryźliny. Dzięki S51 Olsztyn uzyska bezpośrednie połączenie z siecią dróg ekspresowych i autostrad.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kierownik-wycieczki, 2018-02-12 11:21:45

    "Generalny wykonawca przejął obowiązki podwykonawcy, który budował most i ogłosił upadłość, i kontynuuje budowę." - w jakim języku to jest napisane, bo mam wątpliwości.