PARTNER PORTALU
  • BGK

Dialog między rządem a samorządem. Komisja Wspólna nie spełnia swej funkcji?

  • Michał Wroński    9 października 2017 - 06:00
Dialog między rządem a samorządem. Komisja Wspólna nie spełnia swej funkcji?
Panel dyskusyjny "Samorząd terytorialny w Polsce i dialog społeczny". (fot. MO / PTWP)

Między samorządowcami a władzą centralną iskrzyło „od zawsze”. Dokładanie nowych zadań przy braku zapewnienia dla nich odpowiedniego finansowania i lekceważeniu uwag płynących z gmin i powiatów – takie zarzuty samorządy stawiały rządom wszystkich opcji politycznych. W obecnej kadencji parlamentu – jak nigdy wcześniej – można usłyszeć też jednak o programowym wręcz braku chęci rządzących do konsultowania działań, którego konsekwencje ponoszą samorządy. Na ile te zarzuty są słuszne i czy faktycznie dialog na linii rząd-samorząd przeżywa obecnie kryzys?
• Do tej pory samorządowcy zarzucali władzom centralnym spychanie zadań na poziom gmin i powiatów bez zapewnienia ich odpowiedniego finansowania. Teraz pojawiają się zarzuty o odbieranie kompetencji i brak konsultacji podczas nowelizacji ważnych dla samorządów przepisów.

• Przedstawiciele administracji rządowej mówią, że wprowadzane zmiany mają na celu uporządkowanie zadań przypisanych poszczególnym instytucjom publicznym i usprawnienie ich pracy.

• W tle tej dyskusji toczy się zaś spór o to, czyja argumentacja jest bardziej upolityczniona.

 

Ten spór istniał zawsze, więc w czym jest problem?

Punkt widzenia zależy oczywiście od punktu siedzenia. Bohdan Paszkowski, w przeszłości będący przez 12 lat sekretarzem Białegostoku, a obecnie wojewoda podlaski, jest zdania, że aktualne napięcie między rządem a samorządem jest naturalną kontynuacją sporu, którego świadkiem był w czasach, gdy znajdował się po „drugiej stronie barykady”.

- Z drugiej strony nasze samorządy się upolityczniły i to widać. Atmosfera, która panuje w kraju, udziela się również w samorządach. One mogą być wykorzystywane, bądź wchodzić niezależnie w spory polityczne – mówi Paszkowski.

Samorządowcy z taką diagnozą zgadzają się... jedynie w połowie. Przyznają, że faktycznie ich relacje z rządami zawsze były niełatwe, a spory były stałym elementem dialogu, lecz twierdzą, że tym razem chodzi o coś więcej.

- W sprawach samorządowych idzie szybka ścieżka legislacyjna, są przygotowywane poselskie projekty ustaw i bez konsultacji czy rozmów na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego parlament przyjmuje rozstrzygnięcia, które nas bezpośrednio dotykają - mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- Teraz w Komisji Wspólnej dyskutujemy o łańcuchu dla kierownika USC, ale gdy chcemy porozmawiać o sprawach dotyczących samorządu, to słyszymy, że jest już projekt przygotowywany przez posłów - dodaje Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. Dlatego postuluje też, by poselskie inicjatywy legislacyjne objąć obowiązkiem konsultacji w KWRiST.

Czytaj: Samorządowcy na manifestacji PO. Mariusz Błaszczak: To przekroczenie granicy apolityczności samorządów

- Komisja Wspólna spotyka się raz w miesiącu i nawet przy intensywnej pracy parlamentu jest w stanie zaopiniować taki projekt. Rządzący mają prawo zmieniać prawo, ale każdy oczekuje, żeby działo się to w atmosferze dialogu – przekonuje Andrukiewicz.

Zarzuty o „polityczność” padają z obu stron

- A ja tego pomijania głosu samorządów nie dostrzegam – odpowiada na takie zarzuty Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. Skarżącym się samorządowcom radzi, by raczej sami aktywniej zabierali głos przy okazji dokonujących się zmian legislacyjnych.×
KOMENTARZE (2)

  • sprawny samorzad 1.8, 2017-10-09 14:50:06

    Czy działacz polityczny obsadzony na dobrze płatnym stanowisko to samorządowiec? Nie, samorządowiec to obywatel troszczący sie o interesy wspólnoty lokalnej mieszkańców bez wynagrodzenia. Najęci lub powołani w drodze głosowania powszechnego na odpłatne stanowisko jest zatrudnionym pracownikiem do za...rządzania miastem/gminą, ale nie samorządowcemi. Może być nazwany pracownikiem samorzadowym ale nie samorządowcem.  rozwiń
  • qwert, 2017-10-09 14:16:38

    Problem jest pozorny: samorządy to ostoja platformy, peselu, sld. Czyli właściwie tzw totalnej opozycji. Dlatego też, jak tylko to możliwe, starają się torpedować uchwały rządu, czyli według nich pisowskie. Byle matoł w samorządzie pyskuje, że ustawa jest niekonstytucyjna. Dotyczy to nie tylko rad g...minnych, ale i samorządów wojewódzkich, z marszałkami włącznie. Bywa, że marszałkiem jest facet z jakimś niedookreślonym wykształceniem, ale za to nastroszony jak hetman.  rozwiń