PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa antysmogowa: Nowoczesna chce walczyć ze smogiem. Złoży dwa projekty w styczniu

  • PAP/jk    30 grudnia 2017 - 20:05
Ustawa antysmogowa: Nowoczesna chce walczyć ze smogiem. Złoży dwa projekty w styczniu
Na początku roku Nowoczesna złoży też projekt ustawy o związkach partnerskich. (Fot. Shutterstock)

Nowoczesna złoży w sejmie dwa projekty ustaw antysmogowych. Będą one poświęcone m.in. finansowaniu działań zwalczających smog, w tym programu wymiany pieców - tzw. kopciuchów.
• Projekty ustaw antysmogowych i o związkach partnerskich, reforma wymiaru sprawiedliwości oraz liberalizacja prawa aborcyjnego - to najważniejsze projekty ustaw, które Nowoczesna złoży w Sejmie w 2018 r.

• W nowym roku partia będzie też budować koalicję przed wyborami samorządowymi.

Z początkiem stycznia Nowoczesna złoży w sejmie dwa projekty ustaw antysmogowych. Będą one poświęcone m.in. finansowaniu działań zwalczających smog, w tym programu wymiany pieców - tzw. kopciuchów.

- Będziemy proponowali zmianę w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego tak, aby zadaniem własnym gminy była dopłata do czystych źródeł energii dla gospodarstw domowych. W naszej diagnozie, jednym z kluczowych elementów, który blokuje walkę o czyste powietrze są niskie dochody gospodarstw domowych, które w konsekwencji korzystają z tanich paliw - powiedział poseł Nowoczesnej Marek Sowa.

Czytaj też: Ogromne zainteresowanie dotacjami na wymianę pieców węglowych

Na początku roku Nowoczesna złoży też projekt ustawy o związkach partnerskich. Nowoczesna chce, by związki partnerskie były zawierane w Urzędzie Stanu Cywilnego i były dostępne zarówno dla par jedno-, jak i różnopłciowych. Projekt zakłada też możliwość przyjęcia nazwiska partnera, czy możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego i majątkowego.

Nowoczesna w 2018 r. złoży też projekt ustawy zwalczający przemoc ekonomiczną. Partia chce wpisać do polskiego prawodawstwa pojęcie przemocy ekonomicznej, czyli - jak tłumaczyła posłanka Monika Rosa - takiej formy przemocy, która wykorzystuje środki finansowe.

Przemoc ekonomiczna dotyczy m.in. zmuszania do rezygnacji z kontroli nad wspólnym majątkiem, zakazywania członkowi rodziny pracy lub edukacji w celu zdobycia zatrudnienia, przywłaszczania do swoich celów wspólnych środków na prowadzenie gospodarstwa domowego, zmuszania starszego lub niepełnosprawnego członka rodziny do oddawania sowich dochodów lub przepisania swojego majątku, czy unikanie płacenia alimentów.

Projekt ustawy ma na celu ograniczenie tych zjawisk i ułatwienie ofiarom przemocy finansowej dochodzenia swoich praw.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, szefowa parlamentarnego zespołu ds. reformy wymiaru sprawiedliwości, złożonego z posłów Nowoczesnej, PO i PSL zapowiedziała w rozmowie, że w pierwszych miesiącach roku złoży w Sejmie projekty reformujące sądownictwo. 

- To będą projekty pokazujące, w jakim kierunku należy reformować wymiar sprawiedliwości, aby działał sprawniej i był bardziej przystępny dla obywateli - mówiła.

Posłanka Nowoczesnej zapowiedziała, że projekty będą odpowiadały obszarom omawianym podczas spotkań zespołu.

- Zajmowaliśmy się ograniczeniem kognicji sądu (zakres spraw, którymi zajmują się sędziowie) poprzez możliwość przekazania części kompetencji np. notariuszom. Myślę, że przedstawimy projekt ustawy w tym zakresie - tłumaczyła.- Zajmowaliśmy się kwestią opłat sądowych, czyli w ogóle dostępem do wymiaru sprawiedliwości. Okazuje się, że jak porównamy możliwości zarobkowe Niemców i Polaków, a także wysokość opłat sądowych, to okazuje się, że w Polsce te opłaty są stosunkowo wysokie, zwłaszcza w sprawach gospodarczych. W konsekwencji blokują dostęp do wymiaru sprawiedliwości - oświadczyła Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Monika, 2018-01-15 17:58:24

    Od roku palimy u siebie peletem (kocioł Kostrzewa). Pelet do tej pory kupowany był u lokalnego producenta (600-700zł/t) – klasa A2. Teraz mamy na wypróbowanie pelet z Litwy (460zł/t) – klasa B. Pali się jak dotąd bez problemu. Cenowo, również nie ma biedy. Fakt, że było trzeba zainwestować swój gros...z w nowy piec, ale przy obecnych cenach węgla, warto było.  rozwiń
  • 57975, 2018-01-01 08:12:10

    Najefektywniejszym i najtańszym sposobem na ograniczenie smogu w gęstej zabudowie (a tylko tam jest smog) jest wyposażanie mieszkań w przyłącza do ciepła produkowanego w instalacjach wyposażonych w urządzenia do ochrony atmosfery... To co proponuje nie tylko Nowoczesna nie jest krokiem w kierunku od...rabiania zapóźnienia cywilizacyjnego... Niemcy spalają więcej węgla - ale jest to spalanie w dużych ciepłowniach...  rozwiń