PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy kuszą lekarzy. Fundują stypendia, dodatki, dopłaty do mieszkań

  • RynekZdrowia.pl/KDS    5 lutego 2018 - 13:21
Samorządy kuszą lekarzy. Fundują stypendia, dodatki, dopłaty do mieszkań
Jak mówi Marek Wójcik, samorządy podejmują tego typu ruchy z konieczności, jednocześnie wiedząc, że jest to absolutnie nie do przyjęcia. (fot.shutterstock.com)

Samorządy wzięły sprawy w swoje ręce i usiłują ściągnąć lekarzy do pracy w podległych im placówkach. Oferują stypendia, dodatki, a nawet dopłaty do mieszkań. - Traktuję to absolutnie jako sytuację przejściową - komentuje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.
Zdaniem prezesa Związku Powiatów Polskich Ludwika Węgrzyna, z powodu braku kadry kilkadziesiąt szpitali powiatowych ma ogromne problemy, na pograniczu zamknięcia. Samorządy nie widzą rozwiązania konfliktu kadrowego w służbie zdrowia, dlatego zdecydowany się działać, choć w pełni zdają sobie sprawę, że nie należy to do ich obowiązków. 

Starosta kluczborski w ramach "kuszenia" zaoferował 15 tys. zł pensji i mieszkanie dla lekarza internisty, który podejmie pracę w lokalnej placówce. W Szczecinie miasto sfinansuje młodym lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom czy technikom medycznym połowę wkładu własnego na mieszkanie z towarzystwa budownictwa społecznego. Wadowice zachęcają rezydentów specjalizujących się w chorobach wewnętrznych dodatkowym 1000 zł miesięcznie, a Oświęcim płaci 2 tys. zł miesięcznego stypendium studentom, którzy po rezydenturze będą praktykować w miejskim szpitalu.

Natomiast absolwenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy zdecydują się po studiach pracować w lecznicach w regionie, mogą liczyć na stypendium. Na ten cel przeznaczono 900 tys. zł.

Jak mówi Wójcik, samorządy podejmują tego typu ruchy z konieczności, jednocześnie wiedząc, że jest to absolutnie nie do przyjęcia. 

- Wyobrażam sobie nawet, że taki samorząd terytorialny występuje z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa o wyegzekwowanie poniesionych nakładów, dlatego że dokładnie wiadomo, kto powinien finansować system ochrony zdrowia w Polsce - mówi Wójcik.

Jego zdaniem te działania mają objaw desperacji samorządów, które nie powinny jednak tego robić. To nie jest ich obowiązek. - Traktuję to absolutnie jako sytuację przejściową i uważam, że powinniśmy w tej sprawie rządowi zapowiedzieć: proszę się do tego nie przyzwyczajać, nie zgadzamy się na to, żebyście rozwiązywali problemy systemowe naszymi rękami i za nasze pieniądze. To się odbywa kosztem nierealizowania innych, konkretnych zadań, także z zakresu ochrony zdrowia - podkreśla.

Cały artykuł dostępny tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.