PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie rusza z teleopieką dla seniorów

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 12:20
Warmińsko-mazurskie rusza z teleopieką dla seniorów
Teleopieka dla seniorówi funkcjonuje od dawna w wielu krajach Europy Zachodniej. (fot. Shutterstock)

Niemal 400 starszych i mieszkających samotnie osób z województwa warmińsko-mazurskiego zostanie objętych w 2018 roku systemem całodobowej teleopieki. Pilotażowy program w 20 gminach ma otrzymać od samorządu województwa przeszło 140 tys. zł dofinansowania.
Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa, poinformowała, że dotacja o łącznej wysokości ponad 143 tys. zł będzie przeznaczona na uruchomienie systemu telefonicznej opieki nad seniorami, świadczonej w miejscach ich zamieszkania.

"W połowie stycznia podpiszemy umowy na dofinansowanie z 20 wybranymi gminami, które rozpoczną pilotażowy program teleopieki. Docelowo chcemy objąć nim całe województwo" - zadeklarowała.

W tym roku system teleopieki ma zacząć działać w gminach: Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd i Morąg.

Gminy otrzymają od regionalnego samorządu po około 7,4 tys. zł, co umożliwi każdej z nich objęcie bezpłatną teleopieką maksymalnie 20 potrzebujących w wieku powyżej 60 lat. Podopieczni zostaną zakwalifikowani do programu przez gminne ośrodki pomocy społecznej. Takie osoby zostaną wyposażone w terminal telefoniczny oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS.

Dzięki przyciskowi można będzie wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. Jego naciśnięcie powoduje automatyczne uruchomienie połączenia z całodobowym centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji. Urządzenie posiada także w funkcję przypominającą właścicielowi np. o potrzebie przyjęcia leków.

Objęte teleopieką osoby starsze, niepełnosprawne i mieszkające samotnie mogą liczyć na pomoc nie tylko w razie wypadku, zasłabnięcia, pożaru czy włamania. Mają uzyskać wsparcie również w codziennych problemach, jak usunięcie awarii domowej. W razie potrzeby otrzymają też pomoc psychologiczną, medyczną, prawną albo np. informacje o dyżurach szpitali i całodobowych aptek.

System teleopieki funkcjonuje od dawna w wielu krajach zachodniej Europy, m. in. w Szwecji, gdzie jest finansowany z budżetu państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • mieszkanka, 2018-01-10 20:49:29

    Pierwsze było Giżycko . Od dawna mieszkańcy mają taką teleopiekę