PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet obywatelski, Olsztyn: mieszkańcy złożyli ponad 180 wniosków

  • PAP / MIW    15 czerwca 2017 - 12:11
Budżet obywatelski, Olsztyn: mieszkańcy złożyli ponad 180 wniosków
Projekt "Transparentna Rada Miasta" dotyczy zainstalowania systemu obrazu i dźwięku z sali obrad rady miasta. (fot. pixabay.com)

Budowy promoroweru, nurkowiska albo wybiegu dla psów chcieliby mieszkańcy Olsztyna, którzy takie pomysły zgłosili do budżetu obywatelskiego. Olsztynianie złożyli ponad 180 wniosków, niektóre z nich będą miały szansę na realizację w 2018 r.
• Olsztyniacy złożyli ponad 180 wniosków, które zawierają pomysły z różnych dziedzin, od małych inwestycji osiedlowych typu chodnik, do większych - jak pakiet imprez kulturalno-rozrywkowych na Starówce czy nowe alejki w parkach - powiedziała Aneta Szpaderska, dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego urzędu miasta Olsztyna.

• To już piata edycja budżetu obywatelskiego w Olsztynie. Zgłoszone projekty będą realizowane z budżetu miasta w 2018 r. 

• Wszystkie złożone wnioski są widoczne na stronie glosujobo.olsztyn.eu. Główna lista zostanie zamieszczona 23 czerwca. Wnioskodawcy mają również drogę odwoławczą.

 

Wśród pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców są te dotyczące poprawy infrastruktury - budowy czy naprawy chodników, budowy siłowni "pod chmurką" czy ukwiecenia terenów zielonych. Ale są także zaskakujące pomysły takie jak zorganizowanie nurkowiska w jeziorze Krzywym - miejsca, gdzie można bezpiecznie uczyć się nurkować w dzień i w nocy. Inny ciekawy pomysł to budowa promoroweru, pływającej platformy, która przewoziłaby turystów i mieszkańców - rowerzystów z jednego brzegu jeziora Krzywego na drugi. Aktywnemu wypoczynkowi ma także służyć łąka piknikowa nad jeziorem Długim. Pomysłodawcy chcą, by znalazło się tam miejsce na kamienny grill i stojaki rowerowe.

Strefa sportowa i rekreacyjna, ale nie dla ludzi a dla psów - to marzenie ich właścicieli. Pomysłodawcy wybiegu dla czworonogów uważają, że w Olsztynie brakuje terenów, gdzie ich psy mogłyby swobodnie biegać, ale i pobawić z innymi czworonogami.

Tym którzy nudzą się, czekając na tramwaj czy autobus dedykowany jest pomysł "huśtawki na czekanie". Pomysłodawcy proponują montaż prostych sznurkowych huśtawek właśnie na przystankach.

Ale są i pomysły na zwiększenie kontroli nad samorządowcami. Projekt "Transparentna Rada Miasta" dotyczy zainstalowania systemu obrazu i dźwięku z sali obrad rady miasta.

- Rejestracja obrad sesji doda transparentności rządom na poziomie samorządom a zainteresowanym obywatelom umożliwi być na bieżąco z działaniami samorządu. Świadomość społeczno-polityczna jest w obecnych czasach sprawą elementarną - napisali we wniosku pomysłodawcy.

Spośród ok. 180 wniosków, ponad 50 wniosków to projekty ponadosiedlowe. O wyborze projektów do realizacji zdecydują mieszkańcy poprzez głosowanie, które odbędzie się jesienią.

Inwestycja realizowana na jednym osiedlu nie może przekroczyć 110 tys zł a dużego, miejskiego - 300 tys. zł.

- Z roku na rok frekwencja wśród głosujących rośnie, co nas cieszy, bo każde zaangażowanie w życie miasta ma swoją wartość. Na dwudziestu trzech osiedlach zrealizujemy przynajmniej jeden projekt, to zależy od ich wartości oraz 4 wnioski ogólnomiejskie- podała Szpaderska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.