PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie z Polski Wschodniej apelują do rządu o wsparcie po 2020 roku

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 18:17
Marszałkowie z Polski Wschodniej apelują do rządu o wsparcie po 2020 roku
W woj. świętokrzyskim dzięki wsparciu z programu Polska Wschodnia wybudowano m.in. liczącą prawie 2 tys. kilometrów trasę rowerową Green Velo. (fot.shutterstock.com)

Marszałkowie woj. podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego apelują o kontynuację Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w unijnej perspektywie finansowej po 2020 roku. Stanowisko w tej sprawie przyjęli we wtorek (6.02) na spotkaniu w Kielcach.
  • Stanowisko zostanie przesłane polskiemu rządowi - zapowiedzieli samorządowcy.
  • Wskazują w nim problemy, z jakimi borykają się województwa tej części kraju.
  • Zapóźnienia gospodarcze, przede wszystkim w infrastrukturze, naszych województw są tak duże, że bez dodatkowych środków nie możemy tego dystansu nadgonić - podkreśla Jerzy Leszczyński, marszałek woj. podlaskiego. 

- Od 2007 roku, przez dwa ostatnie okresy budżetowe pięć województw Polski Wschodniej mogło realizować specjalnie dedykowany dla nich program operacyjny, który pozwala nam nadrabiać wieloletnie opóźnienia w zakresie rozwoju infrastruktury, przedsiębiorczości, stwarzać lepsze warunki dla rozwoju tych terenów. Dlatego istnieje potrzeba kontynuacji tego programu, obok programów regionalnych - zaznaczył marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas. Dodał, że są już widoczne efekty działania Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Jak wyliczył, w woj. świętokrzyskim dzięki temu wsparciu wybudowano m.in. most na Wiśle łączący region z Podkarpaciem, sieć szkieletową szerokopasmowego internetu czy liczącą prawie 2 tys. kilometrów trasę rowerową Green Velo.

W przyjętym stanowisku samorządowcy wskazują problemy, z jakimi borykają się województwa tej części kraju. Podkreślono m.in. peryferyjne położenie makroregionu, opóźnienia w zakresie infrastruktury transportowej, niedostateczne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, niską atrakcyjność inwestycyjną czy niski poziom przedsiębiorczości.

Czytaj więcej: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia: Pożyczki i dotacje dla przedsiębiorców

- Zapóźnienia gospodarcze, przede wszystkim w infrastrukturze, naszych województw są tak duże, że bez dodatkowych środków nie możemy tego dystansu nadgonić w stosunku do innych regionów Polski, nie mówiąc już o regionach europejskich. Słyszymy o możliwości ograniczenia tych środków, ale nie wyobrażam sobie, aby polityka spójności nie była dalej kontynuowana - przyznał marszałek woj. podlaskiego Jerzy Leszczyński. Ocenił, że po 2020 roku środki przeznaczone w ramach programu powinny być utrzymane na dotychczasowym poziomie.

- Pozwalają one uzupełniać finansowanie inwestycji, które bez tego wsparcia najprawdopodobniej by nie powstały. Jeśli popatrzymy na to, co zostało już zrealizowane - to są setki milionów złotych wydanych m.in. na inwestycje drogowe, które wymagają ogromnych nakładów. Jest dla mnie oczywiste, że musimy walczyć o utrzymanie tego programu - zapowiedział wicemarszałek woj. lubelskiego Grzegorz Kapusta.

Według samorządowców Polska Wschodnia po 2020 roku powinna się koncentrować m.in. na realizacji inwestycji drogowych i kolejowych, wsparciu ośrodków subregionalnych, zwiększaniu poziomu wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz rozwoju przedsiębiorczości, głównie w sektorze uzdrowiskowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.