PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn skarży zarządzenia wojewody o zmianie nazw ulic

  • PAP/PSZ    5 stycznia 2018 - 16:05
Olsztyn skarży zarządzenia wojewody o zmianie nazw ulic
Ratusz w Olsztynie (fot. Martyn Jandula / Shutterstock.com)

Rada Miasta Olsztyna zaskarżyła 5 stycznia do sądu administracyjnego zarządzenia zastępcze wojewody warmińsko-mazurskiego zmieniające nazwy trzech ulic: Dąbrowszczaków na Kruka, Poznańskiego na Jutrzenki-Trzebiatowskiego i Pstrowskiego na 5 Wileńskiej Brygady AK.
  • Zdaniem olsztyńskiego samorządu wojewoda złamał zapisy prawa miejscowego.
  • W dwóch wypadkach chodzi o zbyt krótki czas, jaki upłynął od śmierci nowych patronów ulic.
  • W trzecim przypadku nowa nazwa ulicy jest, według samorządowców, zbyt długa.

O skierowaniu skargi w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie poinformowała przewodnicząca olsztyńskiej rady miejskiej Halina Ciunel. Jak mówiła, w ocenie samorządu nazwy, które nadał wojewoda, są sprzeczne z prawem miejscowym. Dlatego na ostatniej sesji radni większością głosów zdecydowali, żeby je zaskarżyć.

Chodzi o trzy spośród sześciu ulic w Olsztynie, którym - ze względu na tzw. ustawę dekomunizacyjną - nadał nowe nazwy wojewoda Artur Chojecki, wydając 13 grudnia tzw. zarządzenia zastępcze. Wojewoda zrobił to, ponieważ olsztyńska rada miasta nie zmieniła nazw w ustawowym terminie, mimo opinii Instytutu Pamięci Narodowej.

W skardze do sądu administracyjnego miasto powołuje się na własną uchwałę sprzed ośmiu lat, która ustalała zasady nazewnictwa ulic, placów i parków. Zgodnie z nią, patronem ulicy w Olsztynie można zostać jedynie osoba, od której śmierci upłynęło co najmniej pięć lat.

Wojewoda zmienił nazwę ul. Dąbrowszczaków na ul. Erwina Kruka (wybitnego mazurskiego poety i pisarza, zmarłego 31 marca 2017 r.), a ul. prof. Stefana Poznańskiego - na prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego (olsztyńskiego naukowca, opozycjonisty w czasach PRL i senatora I kadencji, zmarłego 18 listopada 2015 r.).

Czytaj także: Łódzcy radni zmienili nazwę pl. Lecha Kaczyńskiego

Miasto zaskarżyło też nową nazwę dotychczasowej ul. Wincentego Pstrowskiego. Wojewoda nadał jej początkowo nazwę "ul. Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej", ale 28 grudnia 2017 roku wydał kolejne zarządzenie zastępcze w tej sprawie, zgodnie z którym ostatecznie będzie to ul. 5 Wileńskiej Brygady AK.

W tym przypadku olsztyńska rada miejska powołała się w skardze do sądu na zapis w swojej uchwale o nazewnictwie ulic z 2010 r., zgodnie z którym takie nazwy powinny składać się z nie więcej niż 35 znaków.

"W naszej ocenie ustawa dawała wojewodzie prawo tylko do jednorazowej zmiany nazwy. Dlatego składamy skargę, nie bacząc na to, że wydał drugie zarządzenie zastępcze z krótszą nazwą. Wskazujemy, że ta z pierwszego zarządzenia jest zbyt długa" - wyjaśniła Ciunel.

Przewodnicząca rady miejskiej poinformowała również, że pod koniec roku przekazała wojewodzie petycję z podpisami blisko 200 mieszkańców ul. Pstrowskiego, którzy proszę o zmianę nazwy w brzmieniu "ul. Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej" na "krótszą i prostszą".

Zgodnie z procedurą skarga rady miejskiej trafi do sądu administracyjnego za pośrednictwem wojewody. Dyrektor wydziału prawnego i nadzoru w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Elżbieta Sobańska zapewniła, że wojewoda, wydając zarządzenia zastępcze ws. nazw ulic, działał zgodnie z prawem.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.