PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzecia edycja programu "Najlepsi zostają w Lublinie". Miasto oferuje stypendia studentom

  • MIW    14 marca 2018 - 11:17
Trzecia edycja programu "Najlepsi zostają w Lublinie". Miasto oferuje stypendia studentom
Poza osiągnięciami w nauce studenci muszą się wykazać tym, że studiują w Lublinie. (fot. lublin.eu)

Lubelski ratusz rozpoczął nabór wniosków w ramach programu wspierania laureatów i finalistów zawodów stopnia centralnego olimpiad oraz turniejów, studiujących na terenie miasta "Najlepsi zostają w Lublinie". Stypendyści będą co miesiąc otrzymywać 525 zł. Poza osiągnięciami w nauce muszą się jednak wykazać tym, że studiują w Lublinie.
Wnioski o przyznanie stypendium na rok akademicki 2017/2018 przyjmowane będą do końca marca. Jak wyjaśniają urzędnicy, stypendium może być przyznane studentowi, który spełnia łącznie poniższe kryteria:

• ukończył w roku szkolnym. poprzedzającym rok złożenia wniosku, szkołę ponadgimnazjalną – bez względu na organ prowadzący szkołę;
• uzyskał tytuł laureata lub finalisty zawodów stopnia centralnego olimpiady albo turnieju, organizowanych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
• jest studentem pierwszego roku I stopnia studiów lub jednolitych studiów magisterskich na uczelni funkcjonującej na terenie Lublina;
• w terminie określonym regulaminem uczelni zaliczył pierwszy semestr, studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Program „Najlepsi zostają w Lublinie” wdrażany jest od roku akademickiego 2015/2016 . Dotychczas przyznano łącznie 47 stypendiów naukowych na kwotę blisko 200 tys. zł.

Czytaj: Lublin: Będą bezpłatne przejazdy dla uczniów podstawówek i gimnazjów

Na jakie pieniądze mogą liczyć studenci, którym przyznane zostanie stypendium? Jego miesięczną wysokość ustalono na poziomie równym 25 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie to w 2017 r. wynosiło 2000 zł, a zatem wysokość stypendium od października do grudnia 2017 r. wynosiło 500 zł. Od 1 stycznia 2018 r. stawka wynagrodzenia minimalnego wzrosła do 2100 zł, a zatem wysokość stypendium od stycznia do czerwca 2018 r. sięgnęła 525 zł. Ogólna szacunkowa kwota przyznanego stypendium dla jednej osoby na rok akademicki 2017/2018 wynosi 4 725 zł. Pieniądze te wypłacane są w dwóch ratach - za okres od października 2017 r. do lutego 2018 r. wypłata ma nastąpić w kwietniu, zaś za okres od marca do czerwca 2018 r. w październiku.

Lublin nie jest jedynym polskim miastem, który oferuje studenckie stypendia. Podobne akcje prowadzone są w PoznaniuWrocławiu, czy ŁodziProgram stypendialny funkcjonuje także na Pomorzu, gdzie w toku przyznawania stypendiów dodatkowe punkty zyskuje się za wybór pomorskiej uczelni wyższej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.