PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie. 53 mln na inwestycje w szkołach

  • pt    20 kwietnia 2017 - 11:15
Wielkopolskie. 53 mln na inwestycje w szkołach
W ramach projektów pracownie i laboratoria wyposażone zostaną w sprzęt i pomoce dydaktyczne (fot. Facebook.com)

Marek Woźniak, Marszałek Wielkopolski podpisze dziś (20 kwietnia) umowy z miastem Poznań i powiatem poznańskim o dofinansowanie inwestycji w zakresie infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej. Zadania te realizowane będą w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania”.
• W sumie na cztery projekty związane z kształceniem zawodowym młodzieży i dorosłych w Metropolii Poznań przeznaczonych zostanie ponad 53 mln zł .

• Dwa projekty miasta Poznania o łącznej wartości ponad 38 mln zł zostały decyzją zarządu województwa dofinansowane kwotą blisko 32 mln zł.

• Powiat poznański na realizację dwóch projektów o wartości 36 mln zł otrzyma 21,5 mln zł dofinansowania z WRPO 2014+.

Celem przedsięwzięć jest podniesienie jakości i poprawa warunków kształcenia w placówkach związanych z edukacją zawodową.

Inwestycje dotyczą 23 poznańskich szkół zawodowych i techników oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Jawornickiej i Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu, a także Centrum Kształcenia Praktycznego i Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu oraz 5 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu poznańskiego.

W ramach projektów pracownie i laboratoria wyposażone zostaną w sprzęt i pomoce dydaktyczne służące nowoczesnym metodom praktycznej nauki zawodu, w budynkach zostanie także przeprowadzonych szereg prac budowlanych.

Przewidziano ponadto stworzenie ponadstandardowych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez stworzenie unikalnych stanowisk i zakup specjalnego sprzętu i urządzeń. Efektem projektów ma być podniesienie konkurencyjności, innowacyjności oraz jakości kształcenia zawodowego, a także poszerzenie oferty edukacyjnej, dostosowanej do potrzeb rynku pracy.

Przypomnijmy, że ZIT to nowa forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Przy pomocy tego instrumentu miasto Poznań w partnerstwie z gminami i miastami z obszaru powiązanego z nim funkcjonalnie, może realizować wspólne cele i wskazywać przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

MOF obejmuje terytorium 22 gmin, w tym miasto Poznań i 17 gmin powiatu poznańskiego oraz czterech gmin z powiatów ościennych. Łączna kwota alokacji na projekty strategiczne ZIT w MOF Poznania w ramach WRPO 2014+ to 196,6 mln euro.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.