PARTNER PORTALU
  • BGK

Bruksela. Jaka polityka spójności po 2022 roku

  • pt    8 grudnia 2017 - 11:40
Bruksela. Jaka polityka spójności po 2022 roku
Marek Woźniak podczas dyskusji w Brukseli (fot.umww)

W Brukseli trwają dyskusje nad budżetem Unii Europejskiej na kolejną perspektywę i przyszłością polityki spójności. Rozstrzyga się czy polskie regiony otrzymają pomoc po 2022 roku.
• Debatę na temat przyszłości finansów unijnych zapoczątkował  dokument otwierający dyskusję na ten temat wydany przez Komisję Europejską („Reflection Paper on the Future of EU Finances”).

• Polscy samorządowcy walczą o zachowanie polityki spójności w jej dotychczasowym kształcie.

• Przedstawiciele polskich regionów spotkali się w tej sprawie z komisarz Coriną Creţu.

Jest to jedna z najważniejszych dyskusji, która obecnie toczy się w Brukseli, a na jej temat tworzona jest opinia w Europejskim Komitecie Regionów, której sprawozdawcą jest Marszałek Marek Woźniak.

– Dyskutując o przyszłości Europy, musimy zacząć od określenia celów i oczekiwań wobec niej, a następnie wyznaczać ramy finansowe. Mamy świadomość konsekwencji związanych z brexitem i luki w budżecie unijnym, jaką spowoduje wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE. Koncepcja uzupełnienia tej luki poprzez zaangażowanie dochodów własnych na poziomie 1,23% unijnego dochodu narodowego brutto to nie jest wygórowana stawka – mówi – powiedział M. Woźniak.

- Polityka spójności nie jest jedyną polityką w budżecie unijnym, ale jest ona ważna i powinna obejmować wszystkie kraje członkowskie i ich regiony. Polityka ta nie tylko wyrównuje dysproporcje w rozwoju europejskich regionów, ale także umożliwia regionom realizowanie ich konkretnych celów np. w odniesieniu do zwiększania innowacyjności i konkurencyjności Unijny komisarz Oettinger podkreślił, iż Europa powinna rozwijać się harmonijnie, bez podziałów i z tego względu potrzebuje jednomyślności – dodał.

Jak podkreślał Woźniak, budżet UE powinien zostać zachowany co najmniej na obecnym poziomie. Komisja Europejska nie chce dokonywać cięć i zmniejszać środków na migrację czy ochronę granic, aby zwiększać fundusz spójności. Programy takie jak Horyzont2020, Erasmus  czy instrument „Łącząc Europę” należy uchronić przed cięciami.

Z europejskimi samorządowcami spotkali się także przedstawiciele Bułgarii, która na początku 2018 roku przejmie prezydencję w Radzie UE. Wśród jej priorytetów znajdzie się również polityka spójności, oraz Wieloletnie Ramy Finansowe.

- Potrzeba nam elastyczności w polityce spójności a nie plastyczności” – powiedział wicepremier Bułgarii Tomislav Donchev.

Według niego spójności nie ma zmieniać swojej formy, ale w większym stopniu ma dostosowywać się i reagować na bieżące wyzwania. Pomyślny rozwój regionów wymaga planowania i dokonywania inwestycji na wszystkich poziomach zarządzania. Polityka spójności powinna utrzymać swój pierwotny kształt, a jej uproszczenie nie dotyczy jedynie zlikwidowania ciężaru administracyjnego, ale także lepszego dostępu do funduszy. Polityka spójności powinna mieć charakter terytorialny i być bliższa obywatelom, przez co możliwe będzie przywrócenie zaufania do Unii Europejskiej.

Polityka spójności była również dyskutowana z komisarz Coriną Creţu na spotkaniu w którym wzięli udział wicemarszałkowie i członkowie zarządu 11 polskich województw. Rozmowa dotyczyła wdrażania tej największej polityki inwestycyjnej UE w Polsce i oczekiwań regionów co do jej kształtu w przyszłości. Marszałkowie przekazali także komisarz postulaty dotyczące uproszczeń w realizacji polityki spójności oraz utrzymania poziomu jej finansowania po 2020 r.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.